Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Hurafeciler..

0 13.850

19 Aralık 2012

Takiyüddin 3. Murat döneminde, Tophane’de bir “Rasathane” (Gökyüzünü ve gökcisimlerini inceleyen “Gözlemevi”)   kurmasına izin verilmiş, yaşadığı yüzyılın en büyük bilim adamıdır.
Astronomiye, Matematiğe, Trigonometriye çok önemli katkılar yapmıştır. . Bize adı ezberletilen Kopernik ( Copernicus) ile çağdaş olup ondan çok daha ileri bilgilere ulaşmış, kullanmıştır.. Sinüs kosinüs, tanjant, kotanjant’ı  astronomide kullanmış,  cetvellerini hazırlamıştır.. Astronomi hesaplamalarında alışılmış 60 tabanına göre işlem yapmak yerine 10 tabanına göre işlem yapmayı bulmuş ve büyük bir kolaylığın önünü açmış, mekanik saatlerin tarihte bilinen daha eski örnekleri olsa da, o bu yapılmışlardan habersiz, bulunduğu çağda daha işlevsel  mekanik saat örneklerini yapmış, bilime farklı konu başlıklarında 20 kadar yazılı eser bırakmıştır..
Ve fakat..
1577’de bu gözlemevinden bir kuyruklu yıldızın gözlenmesinden ve bunun halk arasında çokça konuşulmasından bir  yıl sonra  veba salgınının başlamasını fırsat bilen bazı çıkarcılar “Burada meleklerin bacaklarını seyrediyorlar, salgın bu yüzden oldu” diye bir hurafe üretip bu gözlemevinin padişah emriyle, denizden top ateşi ile yıkılmasını sağlamışlardır..
Buna kahreden Takiyüddin de bir süre sonra ölmüştür..
*   *   *
Atatürk Cumhuriyeti kurarken bu HURAFECİ güruhun toplum ve devlet üzerindeki nüfuzunu kıracak düzenleme ve uygulamalar yapmıştır..
İşte bu HURAFECİLER o gün bu gündür, aradan geçen zaman içinde kinlerini çocuklarına, torunlarına aktararak,  “Atatürk” ile ve  “Cumhuriyet” ile kavgalarını sürdürmüşlerdir, sürdürmektedirler..
Vee..
Çoğunluk bunu İslam ve dindarlık adına yapmıştır, yapmaktadır..
AKP bunların yuvalandıkları birinci adrestir halde..
Ama, daha üzücü olan, Ülkücülerin arasında da bu kin savaşını dedeleri adına sahiplenmiş ‘HURAFECİLER’in bulunuyor  olabilmesidir..  Dedelerinin hurafelerini anlatarak, başka hurafeci torunların uydurma öykülerini gerçekmiş gibi aktararak, zihinleri bulandırmaya çalışmaktadırlar..
Onları burada sunduğum ayak izlerinden tanıyın, kapılarınızı bu hurafelere ve hurafecilere kapalı tutun..
www.ucuncuyol.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.