Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Mübariz İbrahimov

8 24.436

Doğum Tarihi: 7 Şubat 1988, Aliabad, Azerbaycan
Ölüm Tarihi: 19 Haziran 2010, Terter

7 Şubat 1988 doğumlu Mübariz İbrahimov, 2005 yılında Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Bölüğünde, askerlik hizmetini yaparak 2007 yılında terhis olmuştur. 2 yıl sivil hayatında çalıştıktan sonra, 2009 yılı Ağustos ayında Uzman Çavuş olarak Ordu’ya katılmıştır.

Kendi isteği ile Azerbaycan Karabağ cephesindeki, sınır birliğine atanmıştır…

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında Mübariz İbrahimov kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bırakarak tekbaşına 1km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenler. 45 Ermeni asker ve subayını öldürür. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpışır…

Mübariz sabaha karşı Şehit olur.

Azerbaycan Devleti, Uzman çavuş Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan eder.

Ermenistan ise, bu bozgun karşısında sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirir. Yaşadıkları bu şok hezimetten dolayı, şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne 2 aydır teslim etmemiştir.

Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile korkmuşlar ki ellerini bağlamışlar ve cesedi üzerinde yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayınlamışlardır.

Ermeniler’in insanlık dışı davranışlarını biliyoruz… Ancak bizi en fazla üzen gelişme ise, Türkiye medyasının bu gelişmeye kayıtsız ve duyarsız kalmasıdır. Biz bu haberi 50 gün sonra öğrenebiliyoruz!!!

Yazıklar olsun!

Bu duyarsızlıkla mı Türk Birliği gerçekleşecek? Filistin’de en ufak bir meseleyi dahi anında yaygara yaparak haber ediyorsunuz da, bu olayı neden duyurmuyorsunuz?

Azeri Türk Subayı’nın bu kahramanlığından, sizde mi korktunuz?

Açılımlarınız, kapanır diye mi endişeye düştünüz?

Yoksa Türk Gençliği bu kahramanlığı örnek alır diye mi, telaşlandınız?

Korkmayın ve telaşlanmayın! Her Türk zaten doğuştan kahramandır. Eğer Türk’ün kim olduğunu unuttuysanız, Atatürk size bir kere daha hatırlatsın;

“Türk; Yıldırımdır, Kasırgadır, Şimşektir. Dünya’yı aydınlatan Güneştir.”

Kahraman Şehit MÜBARİZ İBRAHİMOV’u Rahmet ve Saygı ile anıyor, tüm Türk Dünyası’nın ve İbrahimov Ailesinin başısağolsun.

YILMAZ KARAHAN

KAYNAK:

http://milliqahraman.az/index/open_full_n.php?lng=3&id=89

http://mix.az/news/53131-mubariz-brahimov.html

NOT: Kahramanın şehitlik fotoğrafları sayın İrfan Murat Yıldırım’dan alınmıştır.


MÜBARİZ İBRAHİMOV
VE KAHRAMANLAR ÖLÜR, YURDU YAŞATMAK İÇİN

7 Şubat 1988 doğumlu Azerbaycan Türk askeri Astsubay Mübariz İbrahimov 19 Haziran 2010 günü tek başına Ermenilerin mayınlanmış arazisini geçerek düşmanlara ağır kayıplar verdirdikten sonra şehit düştü. Azerbaycan Devleti 22 haziran 2010 günü bu aziz şehide Milli Kahraman ünvanı verdi. Ülkenin birinde ise kendi asker ve subaylarına düşman muamelesi yapılıyor.

Resmini  gördüm. Gözlerin açık kalmış… Nerelere bakıyorsun Mübariz?… O bakışlar yüreğimi deldi geçti.. Kimsenin göremediği  neleri  görüyorsun şimdi  Mübariz? Yüzünde acı yok, ama huzur da yok… Yüzlerce yıllık serzeniş olduğu nasıl da belli… Serzenişin kime Mübariz? Ermenilere kara sınırı açmak isteyenlere mi bakıyorsun? Kim seni vurdu Mübariz? Ermeniler mi? Yoksa Ermenilerle perde arkasında gizli anlaşmalar yapanlar mı? Hangisinin kurşunu daha çok acı verirdi sana Mübariz?

Ellerini bağlamışlar Mübariz. Sımsıkı… Yaniden dirileceğinden mi korkmuşlar? Korkarlar tabii. Kürşad yüzlerce yıldır vatanı için çarpışanların bedeninde dirilmiyor mu? Bu destanı bizlere unutturmaya çalışanlar bunun kitaplara değil genlerimize yazıldığını bilmiyorlardı elbet. Vakti geldiğinde Kürşad atamız Mübariz kıyafetinde çıktı ortaya… Mübariz adının ve kanının hakkını verdi.

Burada da Mübarizler var senin yaşında… Dağlarda can veriyorlar hain kurşunlarıyla… Ailelerinin giyecek elbiseleri, yiyecek lokmaları yok ekonomik büyüklüğü yıllık bir trilyon dolar olan bu ülkede.. Hatta cenaze de giyecekleri elbiselerini belediye alıyor anne babasının, kardeşlerinin… Yine de vatan sağ olsun diyorlar senin gibi, ailen gibi Mübariz…

Senin yaşıtlarının çoğu orada da, burada da akılları bir karış havada dolaşırken senin kalbini sıkan neydi Mübariz? Kalbini ne sıkıyordu ki çakallar sürüsünün ortasına daldın tek başına? Aslında biliyorum Mübariz, biliyorum yüreğini sıkan derdi… Senin gibi, benim gibi sayısı az da olsa bir çok insanın yüreğini aynı dert sıkıyor… Sen herkesin en yüreklisi oldun.. O muhteşem yüreğine sığdırdın yaralı güvercini, sığdırdın kavs-ı kuzahı- gök kuşağı rengini… Yüreğin büyüdü, büyüdü memleket kadar oldu…

Ben Antepliyim, Şahinim ağam,
Mavzer omuzlarıma yük.
Yumruklarımla dövüşeceğim…
Yumruklarım memleket kadar büyük.

Bu mısraları yazan Karabağlı Türk şairi senin Kürşad cesaretini duyunca biraz değiştirmeme izin verirdi.. Eminim

Ben Azeri Türküyüm, Mübarizim ağam
Silahım omuzlarımda yük.
Yumruklarımla döğüşeceğim…
Yumruklarım Türk Dünyası kadar büyük.

Yüreğin de Türk Dünyası kadar Mübariz… Sen dünyaya örnek olmak üzere gelen bir gençtin.. Biliyorum… Eğer daha erken dünyaya gelseydin  ya 20 ocak katliamında şehit olacaktın veya Hocalı Soykırımında… Belki Çanakkale’de 57. Alayda olacaktın.. Belki de Vatan için dövüşürken kılıcına yaslanarak şehit düşen Cevat Hanın yanında … Belki Ergenekon’dan çıkış için yol gösteren bozkurdun yanında..  Belki de Anadolu’yu vatan yapan yüce Başbuğ Alparslan’ın ordusunda… Belki İstanbul burçlarına bayrak diken Ulubatlı Hasan’ın yanında… Belki de Son kale Anadolu’yu savunarak ondan yeniden bir devlet yaratan Atatürk’ün ordusunda… Kim bilir?…

Allah sana yine bir Türk ordusunun üniformasıyla atamız Kürşad’ın cesaretiyle şehid düşme şerefini bahşetti… Keşke yaşasaydın da kendin gibi Mübariz Türk gençleri yetiştirseydin… Gözün açık kalmasın, yum gözlerini Mübariz, rahat uyu artık… Her Ramil, Her Mübariz düşmana, düşmanlara daha da bilendiriyor bizleri…

İrfan Murat YILDIRIM

Haber Kaynağı: 
http://www.yenidenergenekon.com/491-ve-kahramanlar-olur-yurdu-yasatmak-icin


8 Yorumlar
 1. Rafail diyor

  İnshalah tez vaxda alarix garabaxmizi shehid mubariz ibarhimovanin yeri jenet olsun yashasin vatan .

 2. Kamil Karimov diyor

  Allah rehmet elesin. Qaytariblar cenazesin. Insallah Mubariz kimi ogullarin sayesinde Qarabagimizi ozumuz dusmen tapdagindan uzaq edeceyik!!!

 3. VETEN diyor

  BU YAZIYA GORE COX SAG OLUN!INDI HER BIR AZERI GENCI MUBARIZ OLMAQ ARZUSUNDADIR.MUBARIZ YENI ESRIN YENI QEHREMANIDIR VE O ARDIYLA NECE-NECE QEHREMAN YETISDIRIR!!!!INSALLAH QARABAGIMIZI DA TEZLIKLE AZAD EDERIK…AZERBAYCANDA MUBARIZ KIMI MUBARIZ OLAN OGUL-QIZLARIMIZ COXDUR!BIR EMRE TABE OLARAQ HELE GOZLEMEK MECBURIYYETINDEYIK!!!ALLAH BUTUN TURKLERI QORUSUN!!!!!VETEN MUBARIZ RAMIL VE ONUN KIMI OGULLARINDIR!!!!TEKI VETEN SAG OLSUN!!

 4. Mezopotamya diyor

  Allah mekanını cennet eylesin eyy Yüce Türk kahramanı Mubariz

 5. H Ekıcı diyor

  Vatan sağ olsun…

 6. Ümit İLİKES diyor

  Ruhun şad, mekanın uçmağ olsun büyük Türk. Türklerin, bu gafil uykusundan uyanması duaları ile.

 7. Araz diyor

  َVATAN sag olsun

 8. Mehmet Tozlu diyor

  Allah rahmet eylesin mekanı Cennet olsun İnşallah.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.