Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Nardugan

25 241.299

Muazzez İlmiye ÇIĞ

Hıristiyanların  İsa’nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır.

Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor.

Buna hayat ağacı  diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gece gündüzle savaşıyor.

Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor.

İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle  akçam ağacı altında kutluyorlar.

Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.

Bayramın adı : NARDUGAN

(nar=güneş, tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar.

Duaları Tanrıya  gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan.

Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar  oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar.

Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür  çoğalır, uğur gelirmiş.

Akçam ağacı yalnız Orta Asya’da yetişiyormuş. Filistin’de bu ağacı bilmezlermiş.

Bu yüzden bu olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor.

İsa’nın doğumu ile hiç ilgisi yok.

“Doğum, güneşin yeniden doğuşu”

Muazzez İlmiye ÇIĞ

25 Yorumlar
 1. Ali Ertan yazıcı diyor

  Osmanlı’dan başka tarih okumadıkki,Türklüğün,tarihini,kültürünü bilmiyoruz

  1. Taha Tiken diyor

   Osmanlıdan başka Bütün tarihi öğrendik özellikle 10 senelik cumhuriyeti

   1. Kemal diyor

    Sen öğrenemediysen biz ne yapalım! Biz Osmanlıyı da okuduk İnkılap tarihini de okuduk. Arkadaşın bahsettiği Öntürk tarihi. Sen de ki çip de bu kadar işte. Kusura bakma kapasiten 256 baytı geçmez!

 2. Cengiz Büyükşahin diyor

  Bayramımız KUT’LU olsun

 3. Buket diyor

  Daha dogrusu arastirmiyoruz

 4. Hazal diyor

  Eski Türkler deniyor ama bu inancın tam olarak hangi topluluk zamanında ortaya çıktığını ve o zamanki alfabeyi bilen var mı acaba

 5. ayşegül diyor

  o zaman hiçden kutlamamalıyız, şirkin dimdik alası

  1. Emre diyor

   kafayi yemissin aysegul nasil olurda TURKUN bayramina engel olabilirsiniz? Biraz mantik lutfen

 6. samil bilgic diyor

  Araplasip-sunnilesmekle msguluz; kimse bana turk milliyetcisi havasi atmasin; agzimizi acinca sirk kostu oluyor. kendi kulturune bu kadar yabancilasmis baska toplum tanimiyorum. Dini ve politik sebeplerle susuluyor, susturuluyor..Danimarkali bile, 5.000 yil oncesinin kulturunu noktasi-virgulune kadar biliyor, biz 1071’den oncesini bilmiyoruz. Hele alevileri asagilamak yok mu? Kendine yabancilasmis, kendini inkar eden ve batili turkologlar kadar dahi kendi kulturunu bilmeyen bir toplumuz…Pan-turkizm’le alakasi yok soylediklerimin, Anadolu’daki her etnik grubun kulturunu bilmeliyiz, bilmesine yardimci olmaliyiz.Gerci 1071 sonrasini da cok dogru bildigimiz soylenemez ama…

  1. Can diyor

   Turkler şamanist olmadi hic bir donem bilginize:)

  2. ALP diyor

   SEN KENDİNİ TANIDIN MI….TANISAYDIN İSLAM DİNİNDE NE MEZHEP NE TARİKAT NE DE SÜNNİ ALEVİLİK VARDIR….KENDİ KÜLTÜRÜNÜ BİLMEYE BİLİRSİN AMA BİLENLER ARAŞTIRIP ORTAYA KOYANLARI YADSIMAK YA DA GÖRMEZDEN GELME YERİNE ARAŞTIR BUL OKU ….BURADA BOŞ BOŞ KONUŞACAĞINA BİLGİ ÖĞREN

 7. buusra diyor

  Sonuna kadar arkasındayım, bu bir hristiyan bayramı değil şamanist türklerin getirdiği bir bayram, avrupalı hristiyanlar tarafından iç edilmiş. Daha onlar tarafından el konulan ne geleneklerimiz var..Ben her sene kutluyorum şahsen, asla da şirk koşmak gibi komik düşüncelere kapılmam. Bu kültürümüzdür.

  1. ALP diyor

   Bilip bilmeden yorum yaparak kendi düşüncelerini ifade edenler….. TÜRKLERİN ORTA ASYADAN GÖÇ ETTİKLERİ YOLLARI VE YERLEŞTİKLERİ YERLERİ İYİ ARAŞTIRMALI Kİ TÜRKLER Mİ HRİSTİYAN YAPILMAYA ÇALIŞIYOR YOKSA TÜRKLERİN TÖRELERİNİN YERLEŞİM YERLERİNDEKİ KALICI OLANLARININ YAŞANMASINA KILIF BULMA MI YAPILIYOR….KAFADAN ATMA İLE YORUM YAPILMAMALI….

  2. Özgür Savaş diyor

   Bu yazı Türkleri hristiyanlığa hazırlama çalışması gibi bir mesaj taşıyor. Demişsiniz. Hırıstiyanlar sırf bu yüzden Türkleşmesin?

  3. nahide diyor

   Azicik tarih oku yaaa… Araplasmaktan rahatsiz degilsin ama, o sahane… Turklukle ilgin kalmamis, Arapligi bastaci etmissin… Vatikanin cok daha baska, cok daha ciddi calismalari var… Bir din kaybetme korkusu butun gerceklere sirt donduruyor, olacak sey degil, bu yazdiginiz yorumu bir gidim akli olan ciddiye alir mi saniyorsunuz?

 8. harun kaşık diyor

  Bu yazı Türkleri hristiyanlığa hazırlama çalışması gibi bir mesaj taşıyor.VATİKANIN 3. bin yılda asya hristiyanlaştırılacaktır çalışmasıdır.NARDUGAN= SUNDAY= İBADET GÜNÜ=GÜNEŞ GÜNÜ. Evet Türklerin böyle adeti vardı diyerek çektikleri VADİ=HRİSTİYANLIKtır.Kuran derki bilmediğiniz şeyin peşinden gitmeyin. O gün gelmeden (kıyamet) Lütfen kendi lisanınızdan Kuranı okuyun ve dahildeki -hariçteki aldatıcıların oyunlarına dikkat edin.

 9. ALP diyor

  YORUMDA BULUNANLAR BOŞ YORUMLAR YAPACAĞINIZA TÜRK TARİHİNİ ARAŞTIRIN OKUYUN VE GERÇEK BİLGİ SAHİBİ OLUN…SONRA YORUMLARINIZ KONTROL EDİN NE KADAR YALNIŞ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ GÖRECEKSİNİZ

 10. Sinem diyor

  Sevgili arkadaşlar,
  Tarih hakkında okumak ve öğrenmek gerçekten çok zevkli bir eylem. Bize dayatılan bazı bilgi ve geleneklerin aslını anlamak;öğrenmek adına Muazzez Ilmiye Çığ mükemmel bir başlangıç olabilir. Kitaplarında kullandığı dil akıcı ve anlaşılır. Devamında ise Oktan Keleş’in kitap ve makalelerini takip edebilirsiniz. Ikisi de bilimsel olarak yaklaşıyor konulara. Ancak tarih yaşamış bitmiş somut kült bir gerçeklik değil maalesef. Aksine bulunan yeni deliller; Yeni keşfedilmiş kalıntılar ve bizden saklanan gerçeklerin zaman içinde ortaya çıkması ile yaşayan nefes alan bir bilim dalıdır. Bu yüzden her bilgi kırıntısı direk red edilmeden önce üzerine okunup araştırılması gerek. Herkesin okuma yazma bildiği günümüzde, kitaplara ve internet üzerinden bilgiye ulaşımın bu kadar kolay, ucuz olmasına rağmen ilk gördüğü makalenin altına bu şekilde yorum yapan yurdum insanını görünce geleceğe dair umutlarımı kaybediyorum.

  1. Ayhan diyor

   Umudu kaybetmekten kötüsü yoktur, umuttur bizi hayata bağlayan.Lütfen kötümser olmayın, tarihin her döneminde bu şekilde düşünen ve yaşayan insanlar oldu ve olacaktır da.Toplumun sağduyusuz güvenin derim ben acizane

 11. Meral Papila diyor

  Bu yüzde yüz hristiyan inancı olsa ne olur??? Kötü bir şey mi yapılıyor? Yeni bir yıla girerken bir ağaç süsleniyor, ışıklandırılıyor…aile, dostlar, arkadaşlar bir araya geliyor…Hristiyanlık mı kötü, süslenmiş ağaç mı, sevdikleriyle toplanmış insanlar mı? Karşı çıkacağımız şeyler; haksızlıklar, ahlaksızlıklar olmalı değil mi arkadaşlar?

 12. OSMAN GAZİ diyor

  Türkler İslamı kabul ettikten sonra, İslam ile zaferden zaferlere koştular. Aynı zaferleri yaşatmak istemeyen haçlı ittifakı; şimdi nadugan tarih uyduruyorlar. Türkler! Ölür isek şehit, Kalır isek şehit inancını geçmiş de tarih yazdılar; Bundan sonra da yazacaklar. Onun için Türk tarihini haçlılar ile bağ kurmaya çalışıyorlar yalancılar.

 13. Temur Yerdelen diyor

  Dünyada Araplar Kadar Güzel Masal Uyduran/Farslar kadar Bu Masalı Güzel anlatan/Türkler kadar bu masala inanan /Başka millet Yoktur./MİRZA FETELİ AHUNTZADE;-(1812-1878) Azerbaycanlı yazar.
  Türk illerine yağma ve talan için gelen Arap ordularını; İslamı tebliğ için geldiler İslam la şereflendik diye okuyan/yorumlayanlar.İslamın kabul edişimizden önceki 70 yıllık süreci gizleyenler aynı kişilerdir.Kimisi cahilliğinden kimisi de çok bilmişliğinden(hinliğinden) bunu yapıyor./Yapmış. Farsça Namaz der,Türkçe yakarı’ya itiraz eder.Nasıl bir durumdur bu anlayan beri gelsin!Arap/Fars(Acem) kültür kodlarından kopup kendi öz Türk kültür kodlarına dönmedikçe halımız yamandır dostlar bunu bilesiniz. Ulu Tanrı kut’unu Türk milleti üzerine indirsin/Esirgesin Bağışlasın.Tanrı Türkü yarattı Türkçe de bilir.Merak Etmeyin .

 14. Gulcan diyor

  Bu bayramda soylenebilecek, hikayesi olan şarkilari nerden araştirsam bulurum? Bi bildiginiz varsa haber verirmisiniz

  1. Evren diyor

   Böyle bir bayram yok zaten araştırın olmadığını bulacaksınız

 15. Evren diyor

  Bu bayram uydurma böyle bir bayram yok Türk tarihinde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.