Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Sahipsiz Türkleri Kucaklayalım

0 12.255

Prof. Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ

Dünyanın neresine bakarsanız bakın, Türkiye de dâhil Türklerin yaşadıkları yerlerde huzursuz olduklarını görürsünüz. Bu durum neredeyse 17. asrın sonlarından beridir, bir türlü Türk milletinin yakasını bırakmıyor.

Anadolu Türklerinin son devleti Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, belki de sadece büyük önder Atatürk ölmeden evvel, kısa bir süre Türkiye ve Türkler kısmen de olsa eski onurlarını kazanmışlardı. Ama o zamanlar ülkenin başında Mustafa Kemal gibi, yalnızca milleti için yaşayan bir kişi vardı. Bugün ise artık Türkler sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada sahipsiz, garip ve kimsesiz vaziyetteler. Dünyanın en geri milletleri tarafından bile, sanki şamar oğlanı gibi horlanıyorlar.

Hür ve insan haklarına saygılı olduğunu söyleyenlerin, Türkiye’de en ufak bir hukuksuzluk cereyan ettiğinde ayağa kalkanların, Türklere karşı yapılan vahşetler bütün insanlığın gözleri önünde olduğu halde kılları bile kıpırdamıyor. Çünkü ölenler Türk! Hristiyanların, kendilerinin tarihi düşmanları olarak saydıkları Türkleri, insan yerine dahi koymadıkları ortadadır.

Ey tek dişi kalmış Avrupa, ey demokrasinin bekçisi, insan haklarının koruyucusu olduğunu söyleyen Amerika, neden Bosna, Kafkasya, Azerbaycan, Irak ve Doğu Türkistan’da boğazlanan Türk ve Müslümanlar için sesiniz çıkmıyor? Onların tek suçu Hristiyan olmamaları mı? Bundan 100 yıl önce meydana gelen hadiselerin bile peşini bırakmayanlar, nerede sizin insanlığınız? Binlerce Türk’ün Irak ve Doğu Türkistan’da öldürülmeleri hiç mi sizi ilgilendir miyor?

Haydi onlar ne ise, ya siz; güya Türk Cumhuriyeti diye bilinenler, yanı başınızda olup-bitenler sizi üzmüyor mu? Ey Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan neden hepinizin gözleri önünde Türkler katledilirken, yüzünüzü başka tarafa dönüyorsunuz? Bırakın birbirinizle uğraşmayı da, Çinlilerin Türklere yaptıklarına bir bakın! Onlar sizlerin akrabaları değiller mi? Ey Türk Cumhuriyetlerinin yöneticileri artık erkek gibi bir duruşun zamanı gelmedi mi? Dünyada her şey karın doyurmaktan mı ibaret? Korkmayın Çin, ne Türkiye’ye ne de başka bir Türk ülkesine savaş açamaz. Ama ekonomik olarak Çin’e bağımlıyız diyorsanız, lanet olsun. Nasıl bağlandıysanız öyle kurtulun!

Kerkük’te, Doğu Türkistan’da öldürülenler, 70 milyon Türk’ün kardeşi. Artık bir şeylerin yapılması zamanı geldi. Yalnızca Müslüman Arap ve Filistinlilere değil, biraz da bizim Misak-ı Milli dışında kalan insanlarımızla ilgilenelim. Devletsiz Türklerin sahipsiz olmadığı, dosta ve düşmana gösterilsin. O zavallıların Türkiye’ye ihtiyacı var. Bu dünya ve Türkiye kimseye baki değil. Yarın-birgün arkanıza bakıp, onurlu bir iş yaptık demeniz için en güzel fırsat budur. Aç-açık, perişan vaziyetteki Türkleri gelin birlikte kucaklayalım.

Prof. Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.