Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Eksik Gedik Bilgiler ve Yarım Yamalak Tahminler..

1 14.153

21 Temmuz 2012

Neden böyle söyledim?.. Çünkü çok iddialı değilim bu defaki öngörülerimde..
Bulunduğum yerden bana görüneni kendi kabiliyetlerim ölçüsünde değerlendirdim..
Gerçi İstanbul’daki neticeyi öngörmüş olmam ve o konuda ısrarlı ve iddialı olmam öngörülerimin yabana atılacak cinsten olmadığına ölçüdür..
KORAY AYDIN ADAY OLUR..
Çünkü Musavat DERVİŞOĞLU da aday olur..
Musavat DERVİŞOĞLU kazanamayacak olsa da aday olur. Ön almak için, ‘POTANSİYEL GENEL BAŞKAN ADAYI’ konumu kazanmak için, gelecek kongrelere yatırım olsun diye..
Kürsü ve mikrofon hakimiyetini, keza birikimini ve hitabet kabiliyetini sergilemek ve kendisini tanımayan İzmir’e uzak illerin delegesini etki altına almak için, tanınmak için..
Koray AYDIN da bunu bilir ve “rol çaldırmamak için” aday olur..
Değilse bir sonraki kongrede zaten aday olma ihtimali azalmış olan Bahçeli yerine Musavat DERVİŞOĞLU  ile yarışmak zorunda kalır.. Yada Her ikisiyle..
(Ki bir de ÜMİT ÖZDAĞ var.. Hatta Bahçeli’nin aday olmadığı yerde Meral AKŞENER de var..  Hatta bahse değmez bulduğumuz, adaylık sebepleri isim cilalamak yada pazarlık zemini bulmak olan başka başka adaylar da olacaktır üçer beşer oyluk..)
Ayrıca İstanbul Üst Kurul Delegesi’nin içinde 80 oy cebindedir Koray AYDIN’ın.. 100 bile olur..
Gün geçtikçe bu daha belirgin hale gelir, küçük iller aracılarla yada aracısız irtibatlarla şimdilerden pazarlığa oturur Koray beyle.. “2 MYK üyeliği 1 başkanlık divanı ver, 30 delegemi emrine vereyim..” gibi..
İzmir’in 56 Üst Kurul Delegesi var. 40’a yakını Bahçeli karşıtı.. Onların da yarıdan fazlası Musavat başkanın cebinde.. Say ki  20-25  delege.. Kalan 10-15 delege Yine Koray AYDIN’ın birebir çalışmasının ürünü..
Ama kabul etmeli ki, kongrede sergileyeceği performans ile Musavat DERVİŞOĞLU bu sayıda delegeyi çalar İstanbul’dan.. Ödeşmiş olurlar bir bakıma..
İKİSİ DE “İKİNCİ TUR”UN  BİRİNCİLİĞİNE OYNAR..
Daha çok oy alanın “Başkan”lığındaki listeye.. Tıpkı Bahçeli’yi Genel Başkan yapan kongrede olduğu gibi
Musavat DERVİŞOĞLU, yıllardır bu konuda çalışmalar yapmış ve yapmakta olan Koray AYDIN’ı geçebilmesinin “ZAYIF İHTİMAL”  olduğunu bilir.
Ama zayıf da olsa bir “İHTİMAL” var ve bu onu cezbediyor..
Diğer türlüsü ;  önden Koray AYDIN ile anlaşıp listesinde “Genel Sekreter” yada “Teşkilat Başkanı” olmayı kabullenmek, zaten cebinde olan bir şeye  Genel Başkanlık için şansını denemeden razı olmak gibi olacak..
Denemek hakkı..
Gibi görünse de..
Ufukta, güneşin doğacağı yere doğru sürüklenen bir “kara bulut” kümesi var..
Güneşin doğmasını engelleyecek, ışığını örtecek olan..
İKİNCİ TUR OLMAYABİLİR..
“Olmaz olmaz” demeyin, “olmaz” olmaz..
Her seçimde; ister Milletvekili seçimi olsun, ister Belediye Başkanı, veya kulüp başkanı, veya meslek odası seçimi, hepsinde “GÜÇLÜ”DEN YANA EĞİLİMİ OLAN bir %10 seçmen her zaman vardır..
1100 Üst Kurul Delegesi içinde 110 delege anlamında..
Bahçeli bütün Türkiye’yi kaplamış olan itirazlara rağmen SUYUN BAŞINI TUTMUŞ OLMANIN AVANTAJLARI hususunda bir adım öndedir..
“Muhalefet  2’ye, 3’e bölünürse, ( TIPKI İSTANBUL ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ )  Bahçeli yine kazanır” kanaatine sahip olanların içinde güce meyli olanlar kazanacak gördükleri Bahçeliye yönelirler ve gerçekten kazandırırlar..
1100 delegenin içinde 450 delegesi olması anormal midir Bahçeli’nin?.. (Hele ki bu kadar çalım, zulüm ve entrika’dan sonra..)
450 angaje olmuş delegesi varsa, %10 demiştik, 110 delege de güce itibar edip meyledenler olunca, 560 oy !..
1100 delegenin yarıdan bir fazlası “551”  eder..
551 OY İKİNCİ TURU LAĞVEDER..
Kötümser olmamak lazım..
AMA BU İHTİMALİ DE GÖZ ARDI ETMEMEK LAZIM !..
Olabiliyorsa, Koray AYDIN’ın ve Musavat DERVİŞOĞLU’nun  kongreden önce  “dayanışma” sağlamalarını TELKİN ve TEMİN ETMEK LAZIM !
SONRA İSTANBUL GİBİ OLUR..
Bana yine “Ben söylemiştim” demek kalır..

1 yorum
  1. Ali Baykan diyor

    1100 il delegesinden başka kurucular kurulundan hayatta olanlar, milletvekilleri, MYK ve disiplin kurulu üyeleri de oy kullandı.. 1214 oyun 725'ini Bahçeli aldı.
    Bunun %10'u 121 eder, 121 oyu bahçeliden alıp muhalefete eklersek Bahçeli'nin oyu 604 muhalefetin oyu 611 olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.