Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Tayland’da 220 Uygur Türk’ü

0 15.718
Tayland polisinin kaçak göçmenlere yönelik baskınında 220 Uygur Türkü gözaltına alındı. Tayland’ın Songkhla kentinde dağlık arazideki kauçuk tarlasındaki gizli kampta polis baskını sonucu gözaltına alınan 60’ı kadın ve 82’si çoçuktan oluşan 220 mültecinin Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden Türkler olduğu anlaşıldı.

Hürriyet’e konuşan ‘Dünya Uygur Kongresi’ Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, mültecilerin Uygur Türk’ü olduğunu doğruladı. Tümtürk, Tayland polisinin “Anlaşılan, aileleriyle birlikte gelen bu insanlar buradan başka bir yere gitmek istiyordu. Çünkü eşyalarını her an ayrılacakmış gibi hazır tutuyorlardı” dediğine dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı”:

Niye kaçıyorlar bakmak lazım

“Bu insanlar niçin kendi vatanlarını terk edip bu sürgün hayatına, bu zorluklara, bu sefalete bu göçe, katlanmak zorunda kalıyor. Niye vatanlarında huzur içinde yaşayamıyor ve tüm güçlüklerine rağmen göç etmeyi tercih ediyorlar. Neden, ailelerinden, akrabalarından, eşlerinden ayrılmayı göze alarak sürgüne gidiyorlar. Demek ki, yaşadıkları yerde bir hak ihlali, otoriter bir zulüm var ki, ondan kaçıyorlar. Çin’in baskıları nedeniyle artık bıçak kemiğe dayanmış ki, bu insanlar çoluk, çocuk, kadın, erkek, genç yaşlı yurtlarından koparak baskı altında olmayacakları bir yaşam için göçüyorlar. Bu yakalanan 220 soydaşımız, hangi zorluklarla, hangi şartlarla sınırı aşıp Tayland’a vardılar. Hayati tehlikesi var mı, aç mı, sefil mi? Bilinmiyor.”

Thatchai Pitaneelaboot isimli polis yetkilisi, AFP’ye yaptığı açıklamada, “İlk kez böyle bir vaka yaşanıyor. Çok sayıda Türk tutuklanmış durumda” dedi. Thatchai, “Anlaşılan, aileleriyle birlikte gelen bu insanlar buradan başka bir yere gitmek istiyordu. Çünkü eşyalarını her an ayrılacakmış gibi hazır tutuyorlardı” ifadesini kullandı.

Türkiye sahip çıksın

Seyit Tümtürk, Türkiye ve uluslararası topluma çağrıda bulunarak şöyle devam etti:
“Bu insanlarımıza öncelikle başta Türkiye olmak üzere uluslararası camianın sahip çıkması lazım. Türkiye bugün bir milyon Suriyeliye sahip çıkıyor 220 Doğu Türkistanlı Türk’e de sahip çıkmalıdır. Mısır’da Irak’ta Suriye’de Gazze’de, Malezya’daki insanlara sahip çıkan Türkiye Uygur soydaşlarına da sahip çıkmalıdır. Başbakan Erdoğan bütün bu bölgelere Müslüman inancı ve kardeşlik bağı ile sahip çıkıp yardım elini uzatıyor. Doğu Türkistan’daki mazlumların hem dindaşı, hem soydaşı, hem de akrabalık bağı olduğunu Tayyip Bey’e hatırlatmak isterim. Doğu Türkistan’daki Türklere de sahip çıkması gerekir. Gözaltına alınan 220 kardeşimiz kimin insafına terkedildi, kim yardım edecek bunlara, Tayyip Bey mazlumun yanındaysa bunu burada, Doğu Türkistanlılar içinde göstermesi lazım.” 

AFP, mültecilerin Tayland’a nasıl ulaştığının bilinmediğini ve polisin gözaltındakileri sorgulayabilmek için tercüman beklediğini bildirdi. Mültecilerin, Hat Yai Uluslararası Havaalanı’ndaki gözaltı merkezine yerleştirildiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, konuya ilişkin Taylandlı yetkililere yardımcı olduklarını söyledi. Sözcü Vivian Tan, “Acil insani ihtiyaçlarını karşılamak için bir ekibimiz orada” dedi. 

Tayland polisi geçen Ocak ayında yine aynı kentteki bir kauçuk tarlası üzerindeki barınaklara baskın düzenleyerek, Myanmar’dan kaçan yaklaşık 400 Rohingya Müslümanı’nı gözaltına almıştı.

Tayland, Uygur Türklerine para cezası kesti

Tayland’daki gizli bir kampa yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınan ve Uygur Türkü oldukları anlaşılan 220 mülteci, ülkeye yasa dışı yollardan girdikleri gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. ABD’nin ‘Sığınmacılara sahip çıkın’ çağrısına rağmen verilen bu ceza, uluslararası insan hakları örgütünün tepkisine neden oldu.

AFP’nin haberine göre, gruptaki 120 yetişkine, Tayland’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından 4 biner baht (yaklaşık 275 TL) para cezası verildi

ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada,Tayland’ı sığınmacılara “tam koruma sağlamaya” çağırmıştı.

Tayland ise hangi ülke vatandaşları olduklarının hâlâ doğrulanmadığını söylediği sığınmacıların Çin’e geri gönderileceği konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak Tayland’ın kaçak göçmenleri ülkelerine geri göndermesi vakalarıyla dolu bir geçmişi var.

Üçüncü bir ülkeye gitmeye çalışırken yakalanan grupta 78 erkek, 60 kadın ve 82 çocuk bulunuyor. Polis, erkeklerin ülkenin güneyindeki göçmen gözaltı merkezinde tutulacağını; kadın ve çocukların ise bir barınağa götüreleceğini belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yakalananların kimliklerinin tespiti amacıyla Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği’nden Ahmet Akay ile Türk diplomatlarla Ankara’dan kalkan uçakla bölgeye gelen ve öğretmen olduğunu söyleyen Erkin Ezizi, mültecilerin tutulduğu merkezin olduğu Songkhla bölgesinde bulunuyor. İki diplomatın, mültecilerin kimliklerinin tespiti için Taylandlı yetkililerle çalışmak üzere pazar gününe kadar bölgede kalacağı belirtildi. Bu arada Çinli yetkililerin de merkezi ziyaret ettiği bildirildi.

‘ÇİN’E GERİ GÖNDERİLMEMELİLER’

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise Tayland yönetimine 220 mültecinin Çin’e gönderilmeyerek koruma altına alması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Sunai Phasuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mültecilerin Sincan’a gönderilme konusunda zorlanmaması gerektiğini belirtti. Sunai Phasuk, Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik geçmişten bu yana kötü davrandığına işaret etti.

Örgüt, Çin’den Güneydoğu Asya ülkelerine kaçışının yaygın bir durum olduğuna, mültecilerin de Çin’e gönderilmesi halinde birçok zorlukla karşılaşabileceğine dikkat çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.