Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Suriye’de Güvenli Bölge Suriyeli Türkmenlere Öncelik Tanınmalı

0 7.722

Dr. Muhtar FATIH BEYDİLİ

Güvenli bölgeler, genel anlamıyla sivil halkı çatışan taraflardan veya bir devletin baskı, şiddet ve insan hakları ihlallerinden korumak ve insani yardım sağlamak için emniyet altına alınan geniş coğrafi alanları tanımlamak için kullanılmaktadır  ve Suriye’de yaşanan insani dramlar ile ortaya çıkardığı insani ve ulusal güvenlik risklerinin IŞİD tehdidi ve ABD operasyonun etkileriyle arttığı bir ortamda tampon güvenli bölge kavramların karşı karşıya kalınan krizin insani boyutları ve askerî ,siyasi, coğrafi, kültürel, demografik müdahaleye karar verenlerin amaç, niyet, çıkar ve kapasitelerine bağlı uygulama alanı bulmaktadır. ABD’nin 1.Körfez Savaşı’ndan sonra Irak’ta 36. Paralel’in üstü ve 32.Paralel’in altında olmak üzere uyguladığı, ‘Uçuşa Yasak Bölge’ uygulamasından esinlenerek hazırlandı. Tampon Bölge, Turkiyenin önerisi. Sınır boyunca güvenli bir hat. Kuzey hattı Türkiye sınırı olmak üzere Irak ve Suriye hattı boyunca uzanan ve derinliği 20-30 kilometre olan bir alan.

Ama Irak’ta olduğu gibi sadece havadan denetlenen uçuşa yasak bir alan değil, karadan da askeri birliklerce güvenliği sağlanan bir alan olarak öngörülüyor. BM Güvenlik Konseyi kararı gerekmesi ve ABD’nin sıcak bakmaması nedeniyle Tampon Bölge’ye fazla şans tanınmıyor.

Tampon güvenli bölge Suriyeli Türkmenlere öncelik tanınmalı  ve tehlike altındaki Suriye Türkmenleri içine alması öngörülüyor. Ayrıca bunların karadan da güvenliği sağlanacağı için, kara birliklerimiz arasında bir kopukluğun olmamasına özen gösteriliyor.Surıye Türkmenlerin Suriye’de varlığını sürdürebilmesi bu güvenli bölge bağlı  Suriye’de oluşacak yeni dönemde Türkmenlerin  kritik noktada Turkiye daha fazla sahip çıkılmalı. Uluslar arası koalisyonda Türkiye’nin Suriyeli  Türkmenler ön plana çıkarmalı. ve  Suriyeli Turkmenlerin yaşadıkları yerlerde söz ve özgurluk  yaşam hakkının tanınmadığı, ya ölümü ya da göçü tercihe zorlanmamlılar .

Güvenli bölgenin hem havadan hem de karadan güvenliğinin sağlanması . Tampon Bölge ya da Güvenli Bölge konusunda Türkiye açısından önemli bir nokta var. 1,5 millon kişi olmak üzere Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların zaman içinde bu bölgelere nakledilmesi

http://www.suriyeliturkmenler.com/suriyede-guvenli-bolge-suriyeli-turkmenlere-oncelik-taninmali/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.