Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Kod Adı: Bozkurt

2 17.631

Kıbrıs cumhuriyetini Yunanistan’a bağlamak amacıyla Rumların 1958 yılında başlattıkları Türklere karşı baskı, yıldırma ve yok etme politikalarına karşı o zamanki Türkiye Cumhuriyeti hükümeti dışişleri bakanlığı aracılıyla Kıbrıslı Türkleri korumak, onları Rum çetelerine karşı kendilerini yeterli korumayı sağlamaları için bir çalışma başlatır.

Birimin başına em. gnr. Daniş Karabelen Ankara’daki birime bn. İsmail Tansu Kıbrıs’taki göreve Yb. Rıza Vuruşkan getirilir. Rıza bey adaya İş bankasını teftiş için gönderilir. adı Ali Conan’dır Görevi TMT Başkanı; (BAYRAKTARDIR)

Artık bir şekilde yeraltı eğitim çalışmaları başlatılır. Türkiye’ye özel birimler şeklinde gelinerek kamplarda eğitilirler. Bu arada baskılar, yıldırmalar artar. buna karşı Türkiye’den gizli silah sevkiyatı TMT’ye başlar.

Türk gemiçileri Kemal Sadıkoğlu, Muhittin Topcuoğlu ve Kıbrıslı TMT üyeleri adaya gizli gizli silah taşırlar, TMT üyelerinden Arı gurubu adı altında adaya 7. defa silah taşırken Asaf Elmas, Hikmet Rıdvan şehit olurlar bu arada beşbin mücahit silahlanır. Yine 1959 yılında elma adlı tekne silah taşırken İngiliz şavaş gemilerince yakalanır. Ankaradan emir derhal tekneyi batırın olur Asb. Bşç. Ali Levent “- Emredersiniz VATAN SAĞOLSUN TMT VAROLSUN” Son Sözü Olur.

Sene 1960 Türkiyede ihtilal olur. iki yıl Kıbrıs unutulur gibi görülür. Ama Kıbrısa yeni bir Bayraktar atanır, Kıbrıs Lefkoşa büyükelçiliği idari ateşeşi olarak adı KENAN ÇOYGUN ama Kıbrısa TMT’nin başına geçmesi için gönderilmiştir, adı Kemal Çoşkun olarak bilinir Kod Adı. BOZKURTTUR

Adaya gelen Kenan Çoygun Lefkoşe’nin Rum kesimine yerleşir, 6 ay kadar EOKA lideri Girivası adım adım takip eder. Sonra eşini ve küçük oğlunu Kıbrısa getirir diğer iki çocuğunu Türkiye de bırakır. 5 yıl içinde de hiç Türkiye’ye dönmez. Çocuklarını da göremez, silah arkadaşları onlara yardımcı olurlar. Kıbrıs’ta Denktaş’la karşılaşır. Ondan güvendiği arkadaşlarının isimlerini ister. Sene 1963 olmuştur. Rum bölgesindeki Bayraktar Camii Pertev Paşa Türbesi, Ömeriye Camii ikinci defa saldırıya uğrar. Ekim 1963 de KARPAZ Bölgesinde toplanan EOKA cemiyeti cumhuriyeti yıkıp ilhakı gerçekleştirmeğe karar verir. Aralık ayında da Lefkoşe Türk lisesi Rum Polisler tarafından basılır, Türk öğrenciler yaralanır. 1963 Noeli kanlı Noel olarak anılacak baskınlar yapılır. Rumlar başkent Lefkoşe’ye sahip olunca. Kıbrıs’a hakim olacaklarını sanırlar. Kaymaklı Kasabasını alıp Lefkoşe’ye giden yolu kesmek istiyorlardı. Eoka’nın başına NİKOS SAMPSON gelmiştir. TMT teşkilatı olası saldırıya karşı hazırdılar. Oradaki Türkleri güvenli yerlere yerleştirdiler.

Bu dönemde BAYRAKTAR Kenan Çoygun artık ortaya çıkmaya başlar.

Adayı 24 saatte alacaklarını sanan Rumlar, Şanlı direniş karşısın da şaşırır kalırlar. Fakat Türk kesimininde artık gücü kalmamıştır. Bayraktar BOZKURT (Kenan Çoygun) son çare Ankara’yı arar eğer yardım gelmezse, haklı bir nedeni olacağını düşüneceğiz. VATAN SAĞOLSUN. Mesajını çeker. Türkiye Millet’çe sizlerle beraber. Dayanın Jetlerimiz yolda Cevabını alır. Türk Jetleri Semada görülür. Tek mermi atmadan Rumlar baskını sona erdirirler.

Kenan Çoygun, İnanç, cesaret, kararlılıkla en kanlı saldırıyı son anına kadar karşı koyar ve gereğini en güzel bir şekilde anlatır ve yaptırır.

Lefkoşe, Küçük Kaymaklı, Arpalık, Yeni şehir Bölgesinde, Erenköy’de, Bafta, Beşparmak dağlarında, Mücahitlerin kahramanlıkları Kenan Çoygun’un savaş kabiliyeti, bizzat katıldığı çatışmalarda gösterdiği başarılar, bu işin kahramanlığını aşmıştır. O gün Kenen Çoygun olmasaydı, Kıbrıs’tan Girit gibi söz eder olabilirdik.

Kenan Çoygun bunları yapabilmek için Rum tarafına özel yetiştirilmiş insanları erzak almak için gönderir. Rumlar bizimkiler sizleri basıp taciz etmişler derler. Türk’de biz duymadık biz balodaydık diye cevap verdirirdi dış baskılara karşı tarafı baskı altına alırdı. Erzak almaya giden kişi 100 ekmek alacaksa 200-250 ekmek aldırır. Bizim oralara dağlardan adamlar gelip ekmek alıp gidiyor diye söyletirdi. Bunlar Türk askeriymiş dedirterek Rumları baskı altında tutardı.

23 Aralık Lefkoşe de Rum polisi yoldan geçen Türklere ateş etmiş. Bir Türk Öldürülmüştü, ancak bu sırada 3 kişilik TMT mücahit timi çok büyük bir cesaretle ateş ederek bir kaçını yaralamıştır. Hiç bir şeyde yapamamışlardır.

Kenan Çoygun saklanan silahları dağıtmak için Ankara’dan haber bekliyordu. İzin gelmemişti. Divanı harbi göze alarak, saklı yerlerden silahları çıkarıp dağıttı.

Kenan Çoygun silahların bir kısmını Kıbrıs TÜRK Alayında saklamıştı. TÜRK kesimi kuşatma altında olduğu için onlarıda alıp dağıtmak istiyordu. Ancak TÜRK alayı Rum birlikleri tarafından çevrili idi. Tek çare Türk Büyükelçisini ikna edip, Resmi araba ile bunlar çıkarılabilirdi. TMT lideri Bayraktar BOZKURT Kenan Çoygun bunu elçiye nazikhane bir şekilde anlattı, karşı çıktı, bir kaç defa denedi karşı çıktı. Sonunda silahı elçinin kafasına dayadı yapıyormusun yapmıyormusun sorusu sordu, sonunda razı oldu. Büyük badireler atlatılarak görev başarılır. Kenan Çoygun az kişiyle mücadelenin zorluğunu biliyordu. Türk alayındaki genç Türk askerlerini zaman zaman irtibat kurarak TMT mücahitlerinin yanına katar görev yapılır. Kimseye fark ettirmeden birliklerine geri gönderirdi. Bunlar çok büyük risk almalar korku ve güven veren hareketlerdir. Ancak lider, Bayraktar bir BOZKURT bunları yapabilirdi. 1965 yılı Mart ayına gelindiğinde 7000 bin Bm Barış güçü askeri yerleşmiştir.

Kenan Çoygun: Bir gün TMT Teşkilat arkadaşlarını, bir bölükte toplantıya çağırır. Bir bakarlar elinde sazı ile Kenan Çoygun içeri girer. Tek tek herkesten bilgi aldıktan sonra. Haydi efeler diye seslenir, sazını çalmaya başlar. Sonra döne döne harika bir şekilde SARI ZEYBEK oynar herkesi etkiler.

Hiç moralinizi bozmayın, biz haklıyız ve kazanacağız diyerek tek tek gelenleri uğurladı.

1964 Oçak ayında Türkler: Devlet dairelerinden ,bakanlıklardan atılmıştı. Dr. Fazıl Küçük başkanlığında bir genel komite kurulur. Bir devletin fonksiyonlarını yapaçak şekilde Kenan Çoygun burayı örgütler ve çalışır hale getirir.

Kenan Çoygun bunu yaparken Kıbrıs Türkü’nün büyük küçük, genç yaşlı kadın erkek bu mücadelenin içinde olması için herkesin derdiyle, işiyle aşıyla uğraşmıştır. Türkiyeden gelen yardımı eşit olarak 300 KL Kıbrıs kamu görevlisine vererek, onları, milleti birbirine kenetlemiştir.

Kıbrıs Türk’ünün Moral motivasyonu için Bir Radyo kurulmasını düşünür. Bayrak Radyosunu kurar. 1965 Yılında 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR Bayramını, bütün zorluklara rağmen YUSUF KAPTAN stadında kutlar. Bu bayram Rum tarafına Enosise ulaşamayaçağınız mesajı olur. Yıl 1967. Ortaklık anlaşmalarla düzeleçek diye Kenan Çoygun geri çağrılır. Bütün Kıbrıs ayağa kalkar. Onlar Kenan Çoygun’u Kıbrısın Paşası olarak bilirler.

Kenan Çoygun Kıbrıstan ayrılmak için BM barış gücü Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Lefkoşa Hava alanına Silahsız seyahat etmesini ister. Kenan Çoygun, bir Türk subayı silahını asla vermez der. Rum polisi veya askeri beni durdurup yoklamaya kalkarsa silahımı çekip vururum der ve silahını vermez. BM barış güçü Rumlarla muhatap etmeden ucağa kadar götürürler. TMT Bayraktarı BOZKURT KENAN ÇOYGUN Türkiyededir.

1973 yılında Tuğgeneral rütbesi ile emekli oldu.12 Ekim 2005 yılında vefat eder.

2 Yorumlar
  1. Bugsy Dakota diyor

    Nur icinde yat Pasam …

  2. Levent Karataş diyor

    Allah rahmet eylesin saygıyla ANIYORUZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.