Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Ulu Çınarlar Bir Bir Toprak Olmakta..

0 16.338

29 Mayıs 2008

Ulu çınarlar günü geldiğinde yere yıkılıp toprağa karışmakta..
Lakin köklerinden yeni sürgünler fışkırmakta yer yüzüne..
Ulu çınarlar bunun için ölümsüzdür.
Onlar bir ölüp bin dirilirler..
Taa,  Kürşad ve kırk yiğidinden beri..

Lise son sınıfı Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’nde okudum. Onaltı yaşın delişmenliğinde evden biraz uzak olmak istemiştim, ablam o yıl  Tokat’ta idi.
Delişmen bir karadenizliydim, kısa zamanda göze battım, ilgi çektim.. Bir yıl öncenin Tokat Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Şükrü Çakıroğlu sınıf arkadaşımdı, sıra arkadaşım oldu. Sonraki yıllarda da namını uzaktan duyduğum “tostos” lakaplı Mehmet Akıllıoğlu da bana yakın arkadaş oldu. Sonra, o zamanın bilinen, ünlü ülkücülerinden Ahmet Ali Garipkafkaslı’nın kardeşi Yasin de arkadaşım oldu.

O yıllarda bütün Türkiye’de sadece 7 ilde Ülkü Ocakları vardı. Hepsi ayrı bir isimle kurulmuş olan ayrı birer “merkez”diler. Yani şimdiki gibi bir merkezden yönetilen şubeler şeklinde değildiler. Ve, o zamanlarda ülke içindeki sayıları çok az olan, üniversite bulunan illerde yada bütün bölgede nüfusu en fazla olan illerde Ülkü Ocakları kurulurdu.
Tokat, özellikle bir “Öğretmen Okulu” na sahip olduğu için ve belki başka konjonktürel sebeplerle de, Ülkü Ocakları kurulmuş o az ilden biriydi. Ahmet Ali Garipkafkaslı da o öğretmen okulunun namlı hocasıydı, o zamanlarda onun gibiler bizim gibiler için “yarı tanrı”ydı.
Onun “Garip Kafkaslı” mahlasıyla yazı ve şiirler yazdığı incecik tel dikişli “BOZKURT” dergisinin yeni sayılarını sevgili bekler gibi beklerdik her ay. Okumak için, okutmak için.
Okuyacaklara dağıtmak için..

O “BOZKURT”un arka kapağına Dilaver CEBECİ’ nin şiirleri ve yarı nesir yarı nazım, şiirimsi yazıları ambargo koymuştu neredeyse. İçimizdeki heyecanları köpük köpük yapardı onun yazdıkları..
Neredeyse hepsini, hepimiz ezberden bilirdik. Birbirimize okur heyecanlarımızı depreştirirdik.
O öykülerin kahramanlarına özenen kahraman adayı idik kendi gözlerimizde.
Hayat bizi öğütüp silikleştirmeden önce, hep o özentilerle yaşadık.

Bize bu duyguları yaşatanların bu dünyada da o dünyada da bahtları açık olsun dileriz.
Ölenlerin de, kalanların da..
Hepsini hep minnetle yad edeceğiz.

www.ucuncuyol.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.