TÜRKÇÜLÜK NEDİR ?

İklil Kurban

Yazarın şu ana kadar yazılmış 32 makalesi bulunuyor.

Türkçülük (Pantürkizm veya bilimsel Türkçülük), herkesin anlayabileceği kolay bir kavram, herkesin yapabileceği kolay bir eylem değildir. Türkçülüğün temelinde, Türklüğün cihanşümul bilimi, Türk’ün cihanşümul yazgısı yatmaktadır. Bu kavramı ve bu eylemi ancak, Türklüğün yazgısını yaşayan ve Türklük biliminden haberdar olan Türkler anlar-yapar.

Gelişmiş, gerçeğe uygun-bilime yatkın kavramlar-duygular kendini dışa vurmaz-belli etmez. Nasıl, günümüz dünyasında “İngilizcilik” diye bir sözcük-kavram kullanışta yok olmasına karşın, İngiliz duygusu-dili dünyaya egemendir. Çünkü, “Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.”  

Atatürk’ün, Türk Tarih Kurumunu, Türk Dil Kurumunu kurup, tarihle, dille uğraşmasının izahı-adı açıklanmamış Türkçülüktür ki, bilimsel Türkçülük-bilimsel doktrin dediğimiz budur. “İçtenliğin dili yoktur, açıklanamaz. O gözlerden ve alınlardan anlaşılabilir.” (Atatürk, VATAN Gazetesi, 10.10. 2004).

Türk tarihinin gelmiş geçmiş hükümdarları arasında bilime ve Türklüğe verdiği önemiyle ayrı bir konuma sahip olan Büyük Timur hakkındaki şu samimî ve alçak gönüllü değerlendirme Mustafa Kemal Atatürk’e aittir: “Ben Timur’un zamanında gelseydim onun yaptığı işleri başaramazdım. O benim zamanımda gelseydi yaptıklarımdan daha fazlasını yapabilirdi…”

Türkçülük, bilim-vatan-ulus uğruna olağanüstü çalışma ve özveri gerektiren, gerekirse canını bile vermeyi göze alan büyük Türklerin uğraşı ki, bu uğraş uğruna ölen büyüklerimizin adı saymakla bitmez. Sadece, “Uygur tarihini öğrenme isteğim”, bu eserimde beyan ettiğim gibi, bana bu kadar acılar çektirmişse, bu olgu, dünyamızda Türk olarak yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya yeter de artar.

İklil KURBAN


Kaynakça:

 1. Kurban, İklil, “GERÇEKLER VE YALANLAR (Anılar-Yansımalar: 1943-2007)”, s: 182-183, Ankara 2007.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Nusret Alperen dedi ki:

  Sayın İklil Kurban;
  Bugün biri “Elveda Aziz Ülkem” Doğu Türkistan ile ilgili anılarınız ve hasretiniz, diğeri “Türkçülük Nedir?” başlıklı yazınız.
  Birinci yazınızdaki duygularınıza, ikinci yazınızdaki düşüncelerinize aynen katılıyorum. Her iki yazınızın ana teması vatan ve Türklük temasını yazmakta olduğum MEDENİYET VE PEDAGOJİ TARİHİ adlı kitabımda incelemeye ve işlemeye çalışıyorum.
  İnşallah, Doğu Türkistan’a gidersiniz ve hasretinizi biraz olsun dindirirsiniz. Temennimdir. Saygılarımla.
  Dr. Nusret Alperen

BİR YORUM YAZ