Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Topraktan Soykırım Fışkırıyor

1 15.079

İşkenceyle katlettikleri Türkleri toplu mezarlara gömen Ermenilerin vahşeti, her kazıda biraz daha aydınlanıyor

Yürek burkan bir dram var

Doğu Anadolu’nun her köşesine damgasını vuran Ermeni vahşeti, son kazılarla bir kez daha belgelendi. Toplu mezarlardan çıkarılan Türklere ait kemikler, Ermenilerin sadece cinayet işlemekle kalmadığını, masum insanlara her türlü işkenceyi yaptığını da kanıtladı.

Kandırıp kurşuna dizmişler

Son olarak Giresun’da yapılan kazılarda 20 Türk’e ait kemikler bulundu. 1. Dünya Savaşı sırasında Rus ordusunda bulunan Ermenilerin yağmaladıkları Türk köylerindeki gençleri “Yol yapımında çalışacaksınız” diyerek topladığı, ardından da kurşuna dizdiği ortaya çıktı.

Katliam, yağmalama, işkence

Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç başkanlığında Görele’nin Mahsutlu köyü Dikmetaş mevkiinde yapılan kazı çalışmaları vahşetin boyutlarını da ortaya koydu. Güleç, “Rus ordusu içindeki Ermenilerin Türk köylerini yağmalayıp katliam yaptığını belirledik” dedi.

Binlerce Türk’ün iskeleti bulundu

Üniversitelerin yürüttüğü kazılarda ortaya çıkarılan toplu mezarlar, Ermeni çetelerin binlerce Türk’ü katlettiğini gözler önüne seri-yor. 1 Mart 1986’da Iğdır’da yapılan ilk kazının ardından Erzurum, Kars, Ardahan, Bitlis, Van ve Giresun’da ortaya çıkarılan toplu mezarlar vahşetin boyutunu belgeledi.

Tüyler ürperten Ermeni vahşeti, Yerden ‘soykırım’ fışkırıyor

Anadolu’da kazma vurulan her yerden Ermeni mezalimi çıkıyor. Son olarak Giresun’da yapılan kazılarda Türklere ait kemik parçaları bulundu.

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Küçük Fatma Köyü’nde yapılan kazılarda, Ermeni Taşnak çeteleri tarafından katledilen Türklere ait 30 iskelet bulundu

Üniversiteler tarafından Anadolu’nun bir çok bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan toplu mezarlar, Ermeni çetelerin, çok sayıda masum Türk’ü hunharca katlettiğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Soykırımı iftiralarına karşı mücadele amacıyla yapılan kazılarda kazma vurulan her yerden ’soykırım’ fışkırıyor. Son olarak Giresun’un Görele ilçesinde, 1. Dünya Savaşı sırasında 20 Türk gencinin, Rus Ordusunda bulunan Ermeni askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğü iddia edilen yerde toplu mezar kazısı yapıldı.

Türk köylerini yağmaladılar
Giresun Müze Müdürü Hulusi Güleç başkanlığında ilçenin Mahsutlu köyü Dikmetaş mevkisinde yapılan kazı çalışmalarında, Rus işgali sırasında öldürülen gençlere ait olduğu tahmin edilen kemik parçaları bulundu. Güleç, “Katliamlardan biri de Mahsutlu köyünde yapılmış. Ermeniler Türk köylerini yağmalamış. Kaçmayı başaramayan yaşları 15 ila 20 arasında değişen 20 Türk genci, Mahsutlu köyü Dikmetaş mevkisine gelindiğinde Ermeni askerler tarafından öldürülerek buraya toplu olarak gömüldü.”

İlk kazı Iğdır’da yapılmıştı

Hatırlanacağı gibi, sözde Ermeni soykırımı iddialarının aksine verilerin elde edildiği ilk kazı Iğdır’da yapıldı. 1 Mart 1986 tarihinde Atatürk Üniversitesi öncülüğünde Iğdır‘ın Oba Köyü’nde yapılan kazılarda, 98 Türk’ün iskeleti çıktı. İkinci kazı, 5 Mayıs 1986 tarihinde Erzurum Alacaköy’de Prof. Dr. Enver Konukçu ve Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut tarafından 2 oda mezarda gerçekleştirildi. 150’den fazla insan iskeletiyle karşılaşıldı. Temmuz 1986’da Prof. Dr. Cevat Başaran tarafından bir başka oda mezarda gerçekleştirilen kazıda da 130 civarında insan iskeleti bulunmuştu.

Tanıklık edenler gösterdi

Kars’a bağlı Derecik ve Subatan köylerinde yapılan 20 Haziran 1991 tarihinde yapılan kazılarda da, Ermeniler tarafından katledilen toplam 930 Türk’e ait bulgular açığa çıkarıldı. İskeletlerin çoğunluğunun 0-1 yaş arası çocuklara ait olduğu izlendi. Buradaki ilk çalışmalar sonrasında 12 çocuk ve 3 yetişkin iskeleti ortaya çıkarılmıştır “ dedi. Van’ın Zeve Şehitliğinin güney yamacında,
4 Nisan 1990’da yapılan kazı çalışmasında da 12 ceset bulundu.

Kars’ta 30 iskelet bulundu

Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Küçük Çatma köyünde, 1918 yılında Ermeni Taşnak Çeteleri tarafından katledilen 183 Türk’ün bulunduğu mezarda 25 Ağustos 2010 tarihinde kazı yapıldı. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Başkanlığı’nda yapılan kazıda 30’a yakın şehit iskeleti çıktı. KAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Ural yaptığı açıklamada,  “Şehit kemiklerinin bazıları ve elbise parçaları tamamen yanmış durumda. Bu da şehit edildikleri samanlıkta mutlaka ateşe verildiklerinin bir göstergesidir. Kafataslarında derin kırık ve çatlaklar var“ dedi.

Ardahan’da Kars Müze Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi tarafından oluşturulan 15 kişilik kazı ekibi tarafından Halil Efendi Mahallesi’nde, Yanık Cami bölgesinde yürütülen kazı çalışmaları da 20 Ekim 2010 tarihinde tamamlandı. Kazılarda 10 insan kafatası ve 20 insan iskeletine rastlandı. Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Ermeni katliamının belgelenmesi için yaptıkları kazı çalışmalarında daha fazla iskelete ulaşacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.
4 Ekim 2010’da Ardahan merkezindeki bir inşaatın temel çalışması sırasında da 24 kafatası, birçok kemik parçası bulundu.

İşte Ermeni mezaliminin belgeleri

Topluca kurşuna dizdiler

Giresun’daki kazılar, 20 Türk gencinin Ermeni milisler tarafından kurşunlandığını belgeledi. Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Karaman, bölgede kazı yapılması için 6 yıldır beklediklerini belirterek, ” Ermenilerin kışkırtmalarıyla bazı köylerdeki erkek nüfusları “size yol yaptıracağız ve bunun karşılığında para ödeyeceğiz” söylemleriyle kandırılmış. Burada toplanarak kurşuna dizilmiş “ dedi. Kazılarda 2 Türk gencine ait kemik parçaları bulundu.

Tandır katliamının izleri

Iğdır’da merkeze bağlı Oba ve Hakmehmet köyleri ile Tuzluca ilçesine bağlı Gedikli köyünde ortaya çıkarılan toplu mezarlar, 1. Dünya Savaşı sırasındaki asıl soykırımın, Ermeni çeteler tarafından yapıldığını ortaya koydu. Ermeni çetelerin Rus işgaline uğrayan Oba köyünde gerçekleştirdiği ve tarihte “Tandır Katliamı” olarak anılan olayda yaşamını yitirenlere ait toplu mezar, 1 Mart 1986’da kazıldı. Kazıda, katliamı doğrulayan 90’a yakın insan iskeleti ve kırık kafa tasları bulundu.

İnşaat kazısından çıktı

Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde, Lütfü Karabağ’a ait bir inşaatın temel çalışması sırasında, insan kemikleri görülmesi üzerine başlatılan çalışmada, toplam 24 kafatası, birçok kemik parçasına rastlanıldı. İnsan kemiklerinin incelenmesi için soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcılığı, AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümündeki uzmanların bölgede araştırma yapmasını istedi. Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait olduğu kafatasları nedeniyle inşaat alanındaki çalışmalar durduruldu.

Bitlis’te de toplu mezar

Bitlis’te Ermeniler tarafından katledilen Türklerin gömüldüğü toplu mezarda insan iskeletlerine ulaşıldı.

Bitlis’te, 1916 yılında Ermeniler tarafından şehit edilen 17 kişinin bulunduğu toplu mezarı açma çalışmalarında da vahşetin izlerine rastlandı. Saray Mahallesi’ndeki Tahicioğlu Sokak’ta bulunan ve Ermeniler tarafından katledilenlerin bir arada bulunduğu toplu mezarda 3 Ekim 2010 tarihinde yapılan kazıda, insan isketlerine ulaşıldı. Dedesinin katledildiği mezarın başında bekleyen Basri Tahincioğlu gözyaşlarına hakim olamadı. Dedelerinin Ermeniler tarafından vahşice katledildiğini anlatan Basri Tahincioğlu, “Arkada gördüğümüz şehitler Ermeni katliamı sırasında olmuştur. Babamın anlattıklarını anlatıyorum. 7 yaşındayken buradan göç etmişler. Ermeniler dedelerimin oturduğu evi ateşe vermişler. Evden kaçanları ise kurşunlamışlar. Burada şehit olanları da bir kuyu kazıyıp defnetmişler” dedi.

17 Türk gömülü

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Törehan Serdar da, evden kaçarken kurşunlananların Ermeniler gittikten sonra müslümanlar tarafından defnedildiğini belirterek, “Burada 16 veya 17 şehidin olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

1 yorum
  1. Anilarda Tugayyolu diyor

    Birde dedemin aktardiklarindan Canli canli yakilan kallesce vurulan Genclerin ormanda saklandigi,öldürüleln leri gece imkan ölcüsünde toplayip 2 serli ücerli alle acele gömülenler var.Anlatilanlar girasuna yakin yöreler Torul bölgesi oralardada arastirma yapilmali.Eski yasayan ihtiyarlara sorulmali

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.