Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Tebriz-Bakü-Ankara Traktor Sazi Sen Çok Yaşa

3 19.856

Selam olsun Güney Azerbaycan’a… Selam olsun Tebriz’in simgesi Traktor Sazi Futbol Takımına…

Traktor Sazi, İran’ın Tebriz kentinin simgesi haline gelmiş bir takım. Sadece Tebrizlilerin değil, bölgede yaşayan milyonlarca Türk’ün sesi olmuş. Bir ara ligden düşse de, 2009 – 2010 sezonunda tekrar ülkenin en üst seviyedeki ligi olan Pro – Lige çıkmıştır. Benim de taraftarı olduğum Traktor, bu sezon gayet iyi bir performans göstermekte olup, şampiyonluğun en büyük adaylarından biridir.

Adını Tebriz’deki traktör fabrikasından alan Traktor Sazi takımı, bölgedeki Türkler için bir sembol olmuş. Bunu taraftarlarıyla konuşma fırsatım olunca daha iyi anladım. Traktor, adeta onların Türklüklerini haykırmaları olmuş; senelerdir bastırılan duygularının ve düşüncelerinin dışa vurulması olmuş. Yani bu takım, sadece bir futbol takımı değil, onlar için Azerbaycan demek, Türkçe demek, özgürlük demek. Lakapları “Kızıl Kurt” olan taraftarlar, gönüllerinden geçirdiklerini maç sırasında bağırarak dile getirir olmuş. Karşılaşmalarında çoğunlukla “Türk dilinde medrese, olmalıdır herkese ve “Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun” gibi sloganlar atılmaktadır. 80.000 kişilik stadını çoğu zaman bu ateşli seyircileriyle dolduran Traktor’un, Persepolis ile karşılaşması, 120.000 seyirciyi stat ve etrafına toplayarak İran tarihinin rekoru olarak 2009 – 2010 sezonunda kayıtlara geçmiştir.

Ermenistan’ın Karabağ’da ve Azerbaycan’ın bazı bölgelerinde işgali sürerken, Türkiye’nin, Batının isteğiyle hava yolu trafiğini açması ve Ermenilerle yakın ilişkiler kurma girişimleri onları doğal olarak yaralamış. Ayrıca İran’da yaşayan yaklaşık 40 milyon Türk’ün, anadilinde eğitim yapamaması, sosyal haklardan mahrum olması, hatta Türkçe adlar kullanması ya da işyerlerine Türkçe tabela dahi asması engellenirken, Türkiye’nin yanı başında olan bu olaylara sessiz kalması onların kanayan yarası desem yerinde olur. Hatta Güney Azerbaycanlı bir arkadaşım bana Anadolu Türkleri’nin gerçek dünyadan soyutlandırıldığından, duyarsız bırakıldığından dert yanmıştı. Bunca olumsuzluğa rağmen hala Türkiye’ye olan sevgi ve saygılarını kaybetmemiş olmaları, gurur verici bir olay.

Her maçında Türkçü sloganlar atan Traktor Sazi taraftarları, geçenlerde Tahran’ın İstiklal takımıyla karşılaştı. Maçta Fransa ve Ermenistan aleyhinde sloganlar atıldı. Karşılaşmayı izlemeye gelen yaklaşık 80.000 Güney Azerbaycanlı Türk, Fransa senatosu tarafından kabul edilen yasayı hep bir ağızdan protesto ettiler. Stada Nicolas Sarkozy, Valerie Boyer ve Serj Sarkisyan’ın fotoğraflarını getiren taraftarlar stat içinde fotoğrafları yaktılar. Hep bir ağızdan Türkiye’ye destek veren Traktor taraftarları, açtıkları pankartlarda “Türkiye Soykırım Yapmamıştır, Soykırım yapan Fransa ve Ermenistan’dır” gibi yazılar da vardı. Karşılaşma sonrası kalabalık taraftar grupları, Tebrizlilerin de eşliğinde, kilometrelerce yürüyüş düzenlediler.

Türkiye medyasında o kadar gereksiz haber bulabilirken, yanı başımızda gerçekleşen bu önemli olayları gündeme taşıyan doğru düzgün bir medya kuruluşu görememek çok acı bir durum. On binlerce Türk, Fransa ve Ermenistan aleyhine sloganlar atıp, Türklük görevlerini yerine getirdiler ve Türkiye’ye sahip çıktılar. Türkiye onlara sahip çıkmasa da… Fransa’nın kararı sonrası bu duyarlı davranışın eşi benzeri Türkiye’de bile olmamıştır. Bu sebeple Traktor taraftarına ne söylesek, onların güzelliği karşısında sönük kalır.

Ayrıca Traktor takımı ve taraftarları her defasında Türkiye’nin büyük takımlarıyla karşılaşmak istediklerini dile getirmektedirler. Ancak bizim takımlardan henüz “tık” yok. Nede olsa bizim takımlarımız Avrupa’da zaferden zafere koşuyorlar(!) bu yoğunluktan olsa gerek zaman ayıramıyorlardır. Ama inanıyorum ki bir gün, Türkiye’den, Traktor takımıyla oynayacak gerçek bir “Türk” takımı çıkacak ve Tebriz’de Şah İsmail ile Yavuz Sultan Selim’in ruhlarını 500 yıl sonra buluşturacaklar.

Bölgedeki en büyük Türk takımı Traktor Sazi’ye başarılar.

Bülent ERDİL
Alıntı kaynağı: Haberiniz.com.tr


3 Yorumlar
  1. Sajjad Tebrizden diyor

    Ask olsun butun turk halkina tractoor takimi turk miletinin omrudor

  2. babek Horramdin diyor

    Yaşasın Tiraxtur, yaşasın azerbaycan ve yaşasın dünyanın tüm Türkleri.

  3. Mesut Maleki diyor

    Guney Azerbaycandan selam olsun. Bir gün Güney Azerbaycan İrandan ayrilar ‘ve Guney Azerbaycan Türk Cumhuriyeti kurariz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.