Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Sarıkeçililer’in İki Aylık Akdeniz Göçü

0 14.341

Türk yörük geleneğinin Anadolu’daki son temsilcisi olan Sarıkeçililer’in, Toroslar’ın yüksek kesimlerinden Akdeniz kıyılarına 2 ay sürecek olan göç yolculuğuna başladılar.

Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, Sarıkeçililer’in Orta Asya’dan gelen binlerce yıllık bir Türk geleneği olan yörük yaşamının son temsilcisi olduğunu ve bu kültürü binlerce yıl daha yaşatmak için mücadele verdiklerini söyledi.

Türk yörük geleneğini Toroslar’ın eteklerinde ve yüksek kesimlerinde yaşattıklarını anlatan Savran, “Sarıkeçililer kışın Mersin’in Silifke, Mut, Aydıncık, Gülnar, Silifke, Bozyazı ve Anamur ilçelerinde, yazın da Karaman ve Konya’nın ilçelerinde yaşamlarını sürdürüyorlar” dedi.

Savran, yörük kültürünün doğal sonucu olarak devamlı göç ettiklerini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kışı Akdeniz sahillerinde geçirdikten sonra Nisan 15 gibi göçe başlıyoruz. Bu dönemdeki göçümüz 30 ile 45 gün arasında değiş iyor. Göç sırasında geçtiğimiz bölgedeki köylülerin tarlalarına zarar vermemek için hızlı bir göç gerçekleştirmekteyiz. Göçü tamamlamamızın ardından Toroslar’ın yüksek kesimlerinde yaz boyunca yer değiştirmekteyiz. Hayvanlarımızın ot ihtiyacını karşılamak için bir yerde 1 aydan fazla kalmıyoruz. Güneye olan göç yolculuğumuz ise otlakların durumuna bağlı. Kışın kar yağışı fazla olması halinde otlaklar da fazla olacağı için havalar soğuyuncaya kadar kalmaktayız. Eylül ve Ekim ayında Akdeniz kıyılarına başlayan göç yolculuğumuz ise çıkışın aksine yavaş olmakta ve iki ayı bulmaktadır. Kışlık noktalarımıza indiğimizde ise kuzu ve oğlaklarımız dünyaya gelmekte ve onları büyütmekteyiz.”

Pervin Çoban Savran, bu yıl kar yağışının az olmasının Sarıkeçililer’i olumsuz etkilediğini belirterek, “Kış mevsiminde kar yağışı az olunca otlaklarda zayıf kaldı ve Eylül ayının 15’inden itibaren güneye 2 ay sürecek göç yolculuğumuz başladı” dedi.

Develer ve atlarla göç yapanların sayısının her geçen gü n azaldığını ifade eden Savran, “Teknolojik gelişmeler Sarıkeçililer’i de etkiliyor. Bazı yörelerde traktörlerle yükler taşınıyor. Bu göçün aslı ise deve ve atlarla yapılanıdır. Biz Taşkent yöresinde bu kültürü yaşatmak için deve ve atlarla göçümüzü sürdürüyoruz. Sabah erkenden çadır toplanırken, yü kler at ve develere yükleniyor. Keçi sürüleri ve develerle devam eden göçte bir sonraki konaklama noktasına gidiliyor. Binlerce yıllık bir kültür olan göç kültürünü yaşatıyoruz. Tamamen doğaya bağlı bir yaşamımız var. Göç ettiğimiz yerlerde doğaya hiçbir tahribat vermeden hareket ediyoruz” diye konuştu.

Savran, yörük kültürünü devam ettiren Sarıkeçili aile sayısının 180 civarında olduğunu ifade ederek, “Aile sayımız zaman zaman değişiyor. Yörük kültürünü terk ederek yerleşik hayata geçen Sarıkeçililer zor durumda ve dönmek isteyenler var” dedi.

Sarıkeçililerin Yürek Burkan Bir Haftalık Yaşam Hikayesi için Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.