TÜRK TARİHİ ARAŞTIRMALARI

HSİUNG-NU VE HUNLAR ARASINDA ÜÇ ARKEOLOJİK BAĞLANTI

Hsiung-Nu ve Hunlar arasındaki arkeolojik bağlantılar açık değildir. Belki de bilim adamları arasındaki fikir ayrılığının sebebi budur. Azınlıkta da olsalar, Çin Seddi’nin M.Ö. 3. yüzyılda kendilerine karşı yapıldığı Uzak Doğu’daki Hsiung-Nu ile M.S. 5. yüzyılda Orta Avrupa’daki Atilla’nın Hunları arasında bir tarihsel devamlılığın olduğunu kabul etmeyen bilim adamları da bulunmaktadır. Bu olumsuz görüşün önde gelen temsilcileri, 1990 ve daha sonra 1997’deki çalışmalarındaki görüşleriyle; Prof. Denis Sinor (ABD) ve 1999’daki çalışmasıyla Rus bilim adamı Sergey Miniayev’dir.

Türklerin mevcut cildindeki bu yayın, 20. yüzyılın son dönemlerinde sırasıyla kabul edilmiş olan Xiognu ile Hunlar arasındaki mevcut üç arkeolojik bağı açıklamak için en uygun forum olabilir. Bu üç arkeolojik bağ şunlardır:

  1. Kısmi at definleri ve Hunların mezar yapıları,
  2. Hun kadınlarının değerli taşlarla kaplı altın başlıkları,
  3. Hun tipi bronz kazanlar.

Kalıntıların bulunduğu arkeolojik höyükler üç ayrı haritada gösterilmiştir. Ancak, görünen o ki, bu iki halk arasındaki, kesintisiz devam eden, tarihsel süreklilik sadece arkeoloji tarafından teyid edilmemiştir. Daha sonra tartışacağımız gibi ikisi Çince, biri Soğdiyanca olmak üzere üç eski yazılı kaynak da arkeolojik neticeleri desteklemektedir.

Dr. Miklos ERDY

HSİUNG-NU VE HUNLAR ARASINDA ÜÇ ARKEOLOJİK BAĞLANTI

TAM SAYFA GÖRÜNÜMÜ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ