Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Face’de Yorum.. Bir Defa Daha.. Yetene Kadar !..

0 13.490

27 Mart 2011

Mustafa bey, ittifaka neden gerek olduğunu makalelerimde birkaç defa yorumlarda ise onlarca defa anlatmış olmama rağmen bir kez daha burada sizin için anlatacağım;

MHP’nin meclise girememesi söz konusu değil… MHP, AKP yandaşı anketlerde bile %12-14 aralığında gösteriliyor, tarafsız anketlerde 19-21 arası çıkıyor ve ben (İstanbul MHP’de 3 İl başkanı ile toplam 4,5 yıl Propagandadan Sorumlu İl Bşk.Yrd.’lığı görevi yapmış biri olarak halen iletişim ve tanıtım sektöründen geçim temin eden biri olarak, yani bir boyutta konunun uzmanı olarak ) MHP’nin hali hazırda bu %20 eşiğinde olduğuna inanmaktan öte, iyi çalışıldığında bunun %23-24 civarına yükseleceğini de biliyorum.

Ve fakat gündemimiz bu değil…

Baraja takılan (SP, DP, BBP vs) partilerin oyları her seçim çevresinde -ve de ülke genelinde- en çok oyu alan partiye yazar.

Şöyle ki ;  30.000 seçmeni olan ve 3 milletvekili çıkaracak bir seçim çevresinde bir parti 10.000, bir diğer parti 11.000 ve baraja takılan partiler de 9.000 oy almış olsun. O seçim çevresinden 10.000 oy alan parti 1 milletvekili çıkarırken, sadece 1.000 oy fazla alan diğer parti 2 milletvekili çıkarıyor. Bir anlamda baraja takılan oylar en çok oyu alan partiye yazıyor.

AKP işte bu şekilde aldığı oydan %40 daha fazla milletvekili çıkarıp parlamentoda hak ettiğinden daha fazla güç sahibi oluyor.

İttifak MHP çatısı altında olması MHP’nin de milletvekili adedini artırır. ( DP ve SP oyları fazladan 40 milletvekili getirecekse bunun 30’unu sahiplerine verip 10’unu da biz alırsak gibi.)
Ama MHP haricinde olması da gam değil yeter ki barajı aşıp AKP’den haksız yere kazandığı milletvekili sayısını geri alsınlar…

Böyle bir ittifakın seçime katılmayan yaklaşık %30 oranındaki seçmenin “artık oylarımız boşa gitmeyecek” diye düşünecek yarısını sandığa götürdüğünü varsayalım, bu katılım oy yüzdelerindeki dengeleri de AKP aleyhine değiştirecek..

PEKİ BUNLARDAN MAKSADIMIZ MURADIMIZ NE OLA ?..

Şudur ;

AKP’nin seçimden sonra gündeme getireceğini ilan ettiği “Yeni anayasa”, kürt açılımı kapsamında bölgeye “ÖZERKLİK” vaat ediyor. Bu durum bölünme sürecinin siyasi ve idari başlangıcı anlamına gelir, devamı “federasyon”, devamı “ayrı devlet”tir.

Bu millet bunu kabul eder mi ?

Bence etmez..

Bu ne anlama gelir ?.. Bu da “İç Savaş” demektir..

Sizce hangisi makbul, bölünmeyi kabul etmek mi, direnmek ve bir iç savaşın tarafı olmak mı?
İşte tam da bu sebeplerle, seçimden zayıflatılarak çıkan bir AKP yeniden hükümet olabilse bile, bu bölücü anayasayı dayatabilecek güce sahip olamayacak.

Böylece her iki hali de vahim olan yukarıdaki ihtimallerden korunmuş olacağız.

Gerçi Sam Amca’nın bir B planı vardır mutlaka, Libya örneğinde olduğu gibi.. Ama biz önümüzdeki bu çözümü kullanmalıyız; “İttifak” dayanışmadır, “Güç Birliği” dir “suç birliği” değildir, utanılacak bir yanı yoktur.

Kaldı ki MHP 1991 seçimlerinde RP (şimdiki SP) ile ittifak yaparak parlamentoya 19 milletvekili sokmayı başarmıştı. O güne kadar olan en yüksek sayı idi bu ve arkası geldi, yükselme devam etti..
Ayrıca bu ittifak sadece 1 gün için, seçim günü için, seçimden sonra herkes milletvekilini alacak kendi yoluna gidecek.. Yani MHP’nin ideolojisi -yada diğerlerininki- sulanmayacak, bir diğerine bulanmayacak.
Dahası MHP bu partilerle Türkeş zamanında 2 defa hükümet ortağı oldu. (Anap’lı ortaklığı da sayarsak 3 olur)

Kulak dolması tezleri dile dolayıp ülkenin kaderine çelme takmayalım..

İyi dileklerimle.. (Platform yöneticisi Ali Baykan)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.