Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Ey İnsafsızlar, Ey Vicdansızlar Irak’ta Türkmenlerin Yaşadığı Dramı Ve Trajediyi Görmüyor Musunuz?

2 14.099

Ali KERKÜKLÜ

Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak’ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?

19 Mart 2003 tarihinde Ankara‘da yapılan toplantıda başta ABD olmak üzere Iraktaki bütün taraflar Kürtler‘in Kerkük ve Musul’a girmeyeceklerini garanti etmişti. Bugün ise Türkmen şehri Kerkükte ve Türkmen ilçeşi Tuzhurmatu’da Kürtler, Musul‘da ve Türkmen ilçesi Telafer’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)hâkim olmuştur.Hedefte ise Türkmenler vardır. Gerçekte, Türkmenler kaderlerine terk edildi.Hani Musul ve Kerkük Türkiye’nin milli meselesi ve kırmızı çizgisiydi. Hani “Kerkük’e ve Telafer’e dokunan Türkiye’ye dokunur” sözü nerde kaldı?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2 Ağustos 2012’de Türkmen şehri Kerkük’e yaptığı ziyarette aynen şöyle demişti: “(Irak Türkmenlerine) Sizin burada tırnağınıza küçük bir diken batsa, onun acısını 75 milyon Türk Anadolu’da hisseder.”

Zihnimiz ve Gönlümüz Gazze ile Meşgul

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bir düğün salonunda bayramlaşma programları kapsamında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:”Bir taraftan Türkiye’de bayramı idrak ediyoruz, bir taraftan da bayramı idrak edemeyen Gazzeli kardeşlerimizle dertleşiyoruz. Onların derdini yüreğimizde taşıyoruz. 10 Ağustos seçimini sizler ne kadar yakından takip edecekseniz, aynı şekilde Gazze’deki her bir ev, her bir aile, her bir fert sizler kadar yakından takip edecek. Çünkü Gazze’dekiler biliyorlar ki; Türkiye’de onlara sahip çıkan bir lider cumhurbaşkanıysa, onlar da kendi evlerinde daha huzur içinde olacaklar. Başlarına bir bomba değil, bir küçük çakıl düşse Ankara’da oturan liderler, onlarla birlikte ağlayacaklar. Onun için günlerdir Gazze ile zihnimiz ve gönlümüz meşgul. Onlar bu huzura kavuşana kadar da gece gündüz çalışmaya, rüyalarımız da dahil Gazze’yi görmeye kararlıyız.” diyor.

IŞİD Türkmen illerinde katliam yaparken, Peşmerge’de Türkmenlere zulüm yaparken, Türkiye’de “Türkmen” ismini sahip çıkma manasında telaffuz eden bir devlet yetkilisi dahi yoktur.

Türkmenlerin Sahibi Yok

Terör ve çatışmalardan evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenler, derme çatma çadırlarda, depolarda, mezarlarda, inşaatlarda, yol kenarlarında yaşam mücadelesi veriyor.50 dereceyi bulan sıcaklık, açlık, susuzluk, zehirli akrepler ve salgın hastalıklarla boğuşarak barınaksız ve korumasız yaşamaya çalışan Iraklı Türkmenler, çöl ortasında kimsesiz… Türkmenler, “Burada Arap’ın, Kürt’ün sahibi var, bir tek Türkmenlerin yok. Türkiye neden bize sahip çıkmıyor?” diye isyan ediyor.

Türkmenler öldürülüyor ve göçe zorlanıyor, Türkmeneli’nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyor. Irak Türkmenleri tarihin en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıyadır.Bugün Irak Türkmenleri de kendi evlerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar!

Türkmenler kan ağlıyor  görmüyorsunuz, Türkmenler yardım için yalvarıyor duymuyorsunuz, Türkmenler çaresiz ama el uzatmıyorsunuz, kimsesiz ve sahipsiz Türkmenler korku ve panik içinde, yerinden yurdundan göçe zorlanıyor sizden ses yok, 12-13 yaşındaki Türkmen kızlarına ayan beyan, ortalarda tecavüz ediyorlar ve o körpe kızları elektrik direklerine asıp öldürüyorlar ve siz bunları görmezlikten geliyorsunuz, Allah aşkına siz ne biçim insansınız!

Gazze için destek olanlar, Türkmenleri niye görmüyorlar?

Not: Görünen o ki Musul’da IŞİD’in kaçırdığı Türk konsolosluğu çalışanları 10 Ağustostan önce serbest bırakacak ve bu olay Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri için de propaganda malzemesi olarakkullanılacak.

Ali KERKÜKLÜ

(Irak’a Özgürlük Operasyonu ve Kerkük Kitabının Yazarı)

2 Yorumlar
  1. Umur Özersin diyor

    kardeşim türkmenlerde bu durumu hakediyor en küçük insan gruplarında bile silah varken 35 sene önce ankara türkmen derneğine konuşma için gittiğimde silahınız olması lazım dediğimde beni polise şikayet etti gerizekalılar bunlar, polisde beni silah kaçakçısı zannedip 1 hafta işkence etti ülkücü bir polis beni kurtardı

  2. umur diyor

    kardeşim türkmenlerde bu durumu hakediyor en küçük insan gruplarında bile silah varken 35 sene önce ankara türkmen derneğine konuşma için gittiğimde silahınız olması lazım dediğimde beni polise şikayet etti gerizekalılar bunlar, polisde beni silah kaçakçısı zannedip 1 hafta işkence etti ülkücü bir polis beni kurtardı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.