Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

“Eko-İnsan ve Eko-Devlet…” (Küresel Emperyalizm)

0 12.738

Prof. Dr. Ramazan DEMİR

Toplumsal değişimleri tetikleyen faktörlerin başında ekonomi gelir. Öylesine etkilidir ki bireyi “kölelik” derecesinde kendine bağımlı kılar ve ortaya bireysel egoların egemenliğindeki “eko-insan” tipi meydana gelir. Bunu, devlet düzeyinde düşünürseniz, “eko-devlet” modeli meydana gelir. Ki şu çağda dünyada yaşanan ve gözlenen budur.

Sosyal varlık insan normalleşmenin dışında bir tipe farklaşınca, artık “normal” vasfını kaybeder ya ekonomik asimilasyona uğrar ya da tamamen onun emrine girer ve ”eko-insan” olur. Bu dönüşüm süreci bazen çok kolay bazen de zor olabilir. Eğer “uydu” yönetimlerce iş yürütülüyorsa farkında olmadan her şey normalmiş gibi sürer ve kimseden tepki gelmez, alıştırarak dönüşüm sağlanır; yavaşça ısınan kazandaki kurbağa misali gibi…

Bu küresel emperyalizmin yarattığı bu tip insan modeli, “eko-insan” için, bireysel çıkar her şeyden önce ve üstündedir. Söz konusu çıkar olunca hiçbir manevi ve milli değer yargısının hükmü olmaz onun kitabında; hangisi ve ne en çok kâr sağlayacaksa ona en uygun strateji geliştirilir ve uygulanır. Siyasi iradelerin de önemi yoktur onlar için, asıl olan menfaatleridir.

Bir an için düşünelim; dünyanın her yerinde, her ülkesinde ister siyaset, ister ekonomi, ister iş hayatı, ister devlet yönetimindeki bürokrasideki görevli insanlarda “eko-insan” tipi egemendir. Bu tip insanın egemenliğine giren devlet yapısında her türlü “yolsuzluk” mubah defterinde yer bulur. Devleti idare edenler daha çok kazanmak ve daha çok tüketmek için daha çok kirlenirler… Bakarsınız ki yeni oluşumlar gündemde; pay için faiz sistemi, görev nüfuzunu kullanarak kısa zamanda ”köşe” olmak, devletin kaynaklarını daha fazla sömürmek için ve biraz daha semirmek için, heybeyi tam doldurmak için devlet nüfuzunu kullanma, yetki nüfuzunu kullanma… Bunlar için de “iktidar” nimeti gerekir ki işte bütün mücadele de buradadır… İktidar olmak ve olduktan sonra orada kalmak için akla hayale gelmedik entrikalar, pazarlıklar ve yobazlık yöntemleri kullanılarak semirmeye devam ederler… İşte küresel emperyalizmin milletlerin bağrına soktuğu kemirgen “kurt” misali bu tip insandır…

Dünyada kurulan ve devam ettirilen düzen işte bu “eko-insan” tipi ve “eko-devlet” modeli sayesinde sağlanmaktadır. Hayali ihracat mı, kara para mı, arsa spekülasyonu mu, rant vurgunculuğu mu, yandaş yaratmak mı, tek borazanlı medya mı, muhalifsiz iktidar mı… Bunların hepsi var günümüzde… Toplumun çimentosu durumundaki manevi ve milli değerlere sadık kalan onları hayatlarına uygulayan insan tipi dediğimi “sosyo-insan” ya da “sosyal insan” nerede ise kandille aranır haldedir.

Çare nedir?

Millîci ve aynı zamanda “evrensel” ufuklu bir ön görünün esas alındığı diriliş projesi çare olabilir. Bu projenin içinde ekonomik modelden eğitim modeline, bilimden sanatsal değerlere kadar her tür millici değer, bakış açısı kapsamında olacaktır. Küresel emperyalizmin oluşturup çıkarı için kullandığı “eko-insan” tipi ve “eko-devlet” modeli, dünyaya kan kusturmaya devam etmektedir. Petrolü için, insanlık tarihini bağrında barındıran Mezopotamya belgelerini talan etmek için Irak’ı; değeri rakamlarla ölçülemeyecek çeşitlilik arz eden madenleri için Afganistan’ı işgal etmiştir. Libya’nın, Katar’ın, Umman’ın devam ediyor… Suriye hedefte… Peki, şimdi sıra kimde dersiniz?

Küresel emperyalizm, dünyadaki sefaleti, yokluğu, açlığı bu “eko-insan” tipi ve “eko-devlet” modeli aracılığıyla yaratmıştır. Küresel emperyalizmin “partı” asla doymaz, o, sürekli almayı ister; çıkarı için insanların kanını dökmek, başkalarının topraklarını işgal etmek, kaynaklarını sömürmek mubah sayar.

İşte budur “Küresel Emperyalizmin” gerçek suratı… Yazımızı bir dörtlükle bitirelim;

“Sahte yüzleriyle giriyorlar bir tarafa,
Gel keyfim gel deyip vicdanı koyup rafa,
Kantarda ağır çeker, asalette felaket,
Çıkarına çalışır boyun üstünde kafa.”

27.9.2011 (www.r-demir.com)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.