Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Çocukların Hayallerinden Geleceğin Arabalarına Doğru

0 14.702

Roza KURBAN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl olduğu gibi geçip gitmişti, ancak Toyota’nın düzenlediği Hayalimdeki Araba Resim Yarışmasına katılıp dereceye giren çocuklar için eğlence devam edecekti. Dünyanın önde gelen otomotiv üreticisi Toyota’nın 2004 yılından beri gerçekleştirdiği uluslararası resim yarışmasına bu yıl ilk kez Türkiye de dâhil olmuştur. Resim yarışmasına 67 ilden 11 bin 240 resim katılmıştır. 10 yaş altı, 10–12 yaş ve 13–15 yaş olmak üzere 3 kategoride yarışan çocukların eserleri, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim üyesi Prof. Aydın Ayan (Seçici Kurul Başkanı), Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Zahit Büyükişleyen, sanatçı Müjdat Gezen, ressam Prof. Jale Yılmabaşar, gazeteci Yalvaç Ural, gazeteci Nora Romi ile tiyatro ve sinema sanatçısı Salih Kalyon’un jüri üyeliği yaptığı seçici kurul tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda her kategoride 5’er eser olmak üzere toplam 15 resim dereceye girmiş ve Japonya’da düzenlenecek olan Uluslararası Hayalimdeki Araba Resim Yarışmasına katılma hakkı kazanmıştır.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Sakarya, Samsun, Diyarbakır, Bursa, Kocaeli gibi Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocuklar 24 Nisan 2012 tarihinde kültürün başkenti İstanbul’da buluşmuşlardır. Kartal Toyota Tesislerinde sabah saat 10 sularında bir araya gelen çocukları değişik sürprizler beklemekteydi. Ödül töreninin detayları belli olmadığından çocuklar merak içindeydi. Genç yetenekler, Toyota’nın sponsoru olduğu Beşiktaş Kulübü’nün Ümraniye’deki Nevzat Demir Tesisleri’nde futbolcularla buluşmak üzere yola koyuldular. Dereceye giren çocukların büyük çoğunluğu yaşları 8–15 yaş arasında değişen erkek çocuklardan ibaretti. Çocukların bazıları belki de Beşiktaş takımını tutuyor, tutmasalar bile televizyonlardan tanıyorlardı ünlü futbolcuları. Şimdi ise, bu futbolcularla yüz yüze geleceklerdi. Kim bilir, belki bazı çocukların hayalleri gerçek olacaktı… BJK tesislerinde düzenlenen etkinliğe Toyota Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt’la birlikte katılan 15 çocuk başkan Fikret Orman’ı ziyaret etti. Tesiste gerçekleşen basın toplantısında, Toyota ile Beşiktaş’ın iş birliğinin devam edeceğinin altı çizildi. Toyota Genel Müdürü Ali Hasan Bozkurt ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman dereceye giren çocukları tebrik ettikten sonra toplu resim çekildi. Çocuklar Beşiktaşlı futbolcuların antrenmanlarını izleme fırsatını da buldular. İdman sonrası çocuklar futbolcuların yanına sahaya koştular, pek konuşma imkânı yoktu, çünkü futbolcular yorgun ve kan ter içindeydi. Yeni de çocuklar birkaç cümle ile kendilerini tanıtma ve resim çekilme fırsatını elde etmişti. Bu unutulmaz buluşma sonrası, çocuklar ödül töreni için Toyota Kartal Tesislerine geldiler.  

Toyota Kartal Tesislerinde düzenlenen Hayalimdeki Araba Ödül Töreni’nde, Toyota Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, Toyota Türkiye Pazarlama Direktörü Selim Okutur, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim üyesi Prof. Aydın Ayan, Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Zahit Büyükişleyen, sanatçı Müjdat Gezen, gazeteci Yalvaç Ural, gazeteci Nora Romi, Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklıklar ve Projeler Grup Başkanı Şennur Çetin, dereceye giren çocuklar, veliler ve misafirler hazır bulunuyordu. Ödül Töreninin açış konuşmasını ev sahibi Sn. Ali Haydar Bozkurt yaptı. Bozkurt konuşmasında, resmin bir yetenek olduğunu vurgulayarak, yarışmaya katılan çocukların yetenek ve hayal güçlerine olan güveninin bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Sn. Ali Haydar Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Hayal gücü bizim için çok önemlidir. Biz derken burada sadece Toyota veya Türkiye’yi kastetmiyorum, hayal gücü insanlık için çok önemli. Ne zaman biz hayal gücümüzü az kullanmaya veya geri plana atarsak, o zaman geri kalmaya ilk adımını atmış toplum haline geliriz. İşte bu noktada geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın özgür hayal güçlerini teşvik etmek, onları sanata motive etmek adına bu yarışmanın başlatılmasından kişisel olarak da çok mutluyum. Çocukları elde ettikleri başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Buraya kadar gelmek ve 15 finalistin arasına girmek büyük bir başarıdır. Hepiniz birer şampiyonsunuz. Kardeşlerimize Japonya’daki uluslararası yarışmada başarılar diliyorum, umarım ödülle dönersiniz. Biz bu resimleri değerlendirilerek ileride geliştireceğimiz arabalar için ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz. “

Gazeteci ve jüri üyesi Yalvaç Ural, resim yaparken çocukların düşünmekle kalmadığını bir tasarım yaptıklarını söyledi. Ural: “Eskiden resim yarışmasında çocuklar mavi gökyüzü, kırmızı güneş, hayvanlar vs. olmak üzere gördüklerini çiziyorlardı, artık dünyaya yararlı olacak, çevreci arabalar tasarlamışlar. Çocuklar resim çizerken, arabanın insanlığa nasıl yararlığı olacağını düşünmüşlerdir. Bizi en çok mutlu eden de buydu.” dedi.

Daha sonra Seçici Kurul Başkanı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü öğretim üyesi Prof. Aydın Ayan sahneye çıktı. Ayan sözlerine: “Meslektaşlarımı elde ettikleri başarılarından dolayı kutluyorum. Bu genç dostlarıma meslektaşlarım diyorum, çünkü öğretim üyesi olmanın yanı sıra ben de bir ressamım” diye başladı. Prof. Aydın Ayan konuşmasına şöyle devan etti: “30–35 yıldır birçok yarışmada görev aldım. Burada altını çizmek istediğim olgu şudur ki, eğitimin olmazsa olmazı sevgidir. Sevgi eğitimin temel taşıdır. Çocuklar ister ressam, ister mühendis olsunlar, ama sevdikleri işi yapsınlar. Sanat yürekle yapılan bir iştir. Yüreksiz, coşkusuz ve heyecansız, sevgisiz sanat yapılmaz. Onun için sevgi önemlidir. Resim gözle yapılır. Resim iletişimin en güzel, en dolaysız aracı olarak bize kendini verir. Açan bin bir çiçek vardır, siz de her biriniz bir çiçeksiniz. Bir çiçek yoktur bin bir çiçek vardır, herkes bir çiçeği sevmez, farklı insanlar farklı çiçekleri sevebilir, bunu unutmayınız ve asla düş kırıklığına uğramayınız, resim yapmaya, sevgi ile yapmaya devam etiniz.” Sn. Ayan tüm jüri üyelerinin önerisi olan, seçilmiş resimlerinin üniversitelerde veya herhangi bir yerde sergilenmesi gerektiğini, bu resimlerin sadece Toyota duvarları içinde sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. “Umarım bu yarışma geleneksel hale gelir ve 5.yılın sonunda bir katalogla birlikte 50 resim olur, Türkiye’yi dolaşır, belki Japonya’ya gider.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Zahit Büyükişleyen yaptığı konuşmada, resim yapmakta öğretmenin rolünün büyük olduğunun altını çizerek, sanat eğitiminin önemine dikkat çekti. Hayallerin bir gün gerçek olacağını ünlü Fransız yazar Jules Verne (1828–1905) örneğinde şöyle dile getirdi: “Jules Verne’nin yazdığı “Dünya’nın Merkezine Seyahat” (1864), “Aya Seyahat” (1865), “Denizin Altında Yirmi Bin Fersah” (1870), “80 Günde Devri Âlem” (1873) gibi romanları döneminde hayaldi, bugün ise gerçek oldu. Sizin tasarladığız arabalar da öyledir”

Toyota’nın Hayalimdeki Araba Resim Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenmiş ve Ödül Törenine Ankara’dan MEB Sosyal Ortaklıklar ve Proje Grup Başkanı Şennur Çetin de katılmıştı. Çetin, “Türkiye’nin uluslararası resim yarışmasına katılmış olması ve bunu sağlayan Toyota ekibine MEB adına teşekkür ederim. Dünyada Türkiye’yi temsil etmeniz önemlidir. Çok güzel resimler tasarladığınızı görüyorum. Sadece bir araba tasarlamadığınızı, aynı zamanda çevreyi, suyu, güneşi ve müziği düşündüğünüzü görüyorum. Dereceye giren, girmeyen resimleri de MEB olarak sergilemek isteğimizi belirtiyor ve bunun diğer öğrencilere ışık tutacağını düşünüyorum.” dedi.

Jüri üyesi, sanatçı Müjdat Gezen konuşmasına, yoğun çalışma temposundan dolayı zamanının kısıtlı olmasına karşın Toyota’nın Hayalimdeki Araba Yarışması Jüri Üyeliğini sırf Japon toplumuna olan hayranlığından dolayı kabul ettiğini söyledi. Sn. Gezen: “Japon topluluğuna çok büyük sevgi ve saygım var. Depremde çok büyük acılar yaşadılar, ama şimdi gidin görün orada depremden eser yok… Çocukların içinde bulunduğu, çocuğun el attığı her şey çok güzeldir. Biz binlerce resmi seçerken çok zorlandık, çünkü çocuğun yaptığı bir şeyin kötü olmasına imkân yoktur. Koskoca profesör olan, bu işin uzmanı olan arkadaşlarımız bile zorlandılar seçerken. İnşallah bu eserler de değerini bulacaktır. Bu çocuklar belki de ileride Türkiye’nin yüz akı sanatçıları olacaktır.” dedi.

Konuşmalar bittikten sonra dereceye giren çocuklara ödülleri verildi. Dereceye giren ve uluslararası resim yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan çocuklar sırasıyla şöyledir:

10 Yaş Altı Kategorisi:

Baver Burak Ergin (Diyarbakır) 8 yaş
Cem Yücel (İstanbul) 9 yaş
Gülçin Gürçınar (İzmir) 8 yaş
Necat Berk Meral (Sakarya) 8 yaş
Genco Erden (Antalya) 8 yaş

10–12 Yaş Kategorisi:

Dilay Yağmur Gürsel (Samsun) 11 yaş
Dilara Gün (İstanbul) 12 yaş
Serra Çelik (Sakarya) 12 yaş
Alihan Özgür (İstanbul) 12 yaş
Yağız Cenkoğlu (İzmir) 10 yaş

13–15 Yaş Kategorisi:

Ömer Faruk Aras (İstanbul) 14 yaş
Elman Khamdiev (Bursa) 15 yaş
Eda Erdoğan (Kocaeli) 15 yaş
Süleyman Onat Çeltik (İzmir) 13 yaş
Erk Kurban (Ankara) 14 yaş

Dereceye giren resimler, çocukların hayal düzeylerinin ne denli yüksek olduğunun bir belirtisidir. Dereceye girenler arasında oğlum Erk Kurban’ın da olması benim için ayrı bir gururdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi 9.Sınıf öğrencisi olan Erk Kurban, daha önce de birçok resim yarışmasına katılmış 1.lik olmak üzere dereceye girmiş bir çocuktur. Ama Toyota Hayalimdeki Araba Resim Yarışmasının onun için ayrı bir önemi vardı. Toyota Türkiye Pazarlama Direktörü Selim Okutur’un elinden ödülünü alan Erk Kurban, yarışmanın önemini şu sözlerle dile getirdi: “Benim hayalim büyüyünce bir otomobil firmasında veya herhangi bir yerde mühendis olmak istiyorum ki, burada dereceye girerek ilk adımımı attığımı düşünüyorum. Bu yarışmayı düzenlediği için Toyota’ya teşekkür ediyorum.” Burada oğlum Erk’ten söz açılmışken ona bu güzellikleri yaşadığı ve bize de yaşattığı için teşekkür ediyorum.

Ödül Töreninden sonra, çocukların eğlencesi VİA PORT’ta devam etti. Tüm çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu, zor olanı başarmanın bir gururu vardı yüreklerinde. 24 Nisan 2012 tarihi çocukların belleklerinde güzel bir anı olarak bir ömür boyu saklanacaktır. Çocukların resimlerine yansıttıkları sınırsız hayal güçleri bir gün mutlaka gerçekleşecektir.  Türkiye’nin Japonya’daki uluslararası resim yarışmasında da kazanması dileğiyle!

Roza KURBAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.