Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Bir Türk İçin Bir Ermeni Asılırmı?

2 13.628

Dr. M. Galip BAYSAN

Bu gün biz de Ermeni Diyaspora’sı ve onların destekçileri gibi davranacak ve bu güne kadar kamuya yansıtılmamış Ermeni faaliyetlerini, tarafsız bir gözlemleme ile, Rus subayların hatıralarından alıntılar yaparak anlatmaya çalışacağız.

1917 yılı sonları ve 1918 yılı başlarındayız. Bolşeviklerin iş başına geçmesinden sonra ateşkes ilan edilmiş ve Brestlitovks’da barış görüşmeleri devam etmektedir. Rus askerleri parti parti firar etmekte ve bölgeyi Ermeni çetelerine bırakmak istemektedir. Türk Ordusu barış görüşmeleri sırasında Rusların ve Müttefiklerinin bölgeyi Ermenistan yapmak istediklerini anlayınca harekete geçmiş ve işgal altındaki bölgeleri geri almaya başlamıştır.

O günlerde Bir Rus yarbayı Khleboff, üst makamlara verdiği raporda; “Erzincan’dan Erzurum’a çekilmekte olan Ermeni çeteleri yollarının üstündeki bütün Müslüman köylerini ve sakinlerini yok etmişlerdir.” demektedir. (1)

Erzurum’da Rus Topçu Subayları Gazinosu’nda toplanmış arkadaşları arasına henüz gelmiş olan bir Topçu teğmen (Gürcü) Midivani şahit olduğu acı olayları anlatıyordu. “Ilıca kasabasında kaçamayan Türklerin hepsi öldürülmüştü. Yollarda kör baltalarla enselerinden kesilmiş çocuk cesetleri yığılıydı. Köylere giden yollarda uzuvları tahrip edilmiş pek çok ceset vardı. Her geçen Ermeni bu cesetlere tükürüyor ve küfrediyordu. 800 metrekarelik bir cami avlusunda üst üste yığılı cesetlerin yüksekliği bir buçuk metreyi bulmuştu. Bunların arasında her yaşta kadın, erkek, çocuk ve yaşlılar vardı. Kadın cenazelerinde zorla ırza geçme izleri açıkça görünüyordu. Birçok kadın ve kızın mahrem yerlerine tüfek fişekleri sokulmuştu.” (2) Rus subayları bile böyle bir vahşete tahammül edemiyorlardı.

Ermenilerin elinde savaş malzemesi çoktu. Ancak onlar Türk askeri ile savaşmaktan kaçıyor ve hınçlarını savunmasız sivil halktan alıyorlardı. Rus subaylarından Yüzbaşı İvan Gokilaviç Pilyat’ın bir anısı; Ermenilerin neden böyle pervasız hareket ettiğinin örneğini verir.

“25 Şubat 1918 günü Erzurum Demiryolu İstasyonu’nda bir takım Ermeniler silahsız ve sakin İslam ahaliden on kişiden fazlasını kurşuna dizmişler, bunları korumak ve saklamak teşebbüsünde bulunan Rus subaylarını ölümle tehdit etmişlerdir. Bu sırada hiç suçu olmayan bir Türk’ü öldürdüğünden dolayı bir Ermeni’yi hapsetmiştim. Genel Komutanlık, divanı harp kurulmasını emretmişti. Eski kanuna göre cinayet işleyenler idam edilecekti. Ermeni subaylardan birisi bu Ermeni’ye, cinayetinin cezası olarak asılacağını söylediği zaman tutuklu Ermeni kızarak bağırmıştı.

“Bir Türk için bir Ermeni’nin asıldığı nerede görülmüş?

Bu Ermeni bizce gerçeği haykırmıştır. Aslında işgal bölgesindeki olayların gerçek sorumlusu Rus Ordusu, Rus Komutanlarıdır. Anlaşılmaz bir nedenle dev boyuttaki cinayetlere göz yummuşlar ve ancak savaş biterken uyanma emareleri göstermişlerdir. Ermenilerin yaptığı günümüz Uluslararası organlarınca “Soykırım” olarak yapılan tarife uygun ender olaylardan biridir. Bölgede nüfus üstünlüğü sağlayabilmek için, bilinçli olarak bir Ulus’un işgal bölgesinde “kılıç artığı” olarak kalmış kesimini doğrudan yok etmeyi amaçlamaktadır. Batının propaganda olarak öne sürdüğü “sahte kırımlar” yerine burada “gerçek kırım” olayları cirit atmaktadır. Ama bu olayları dünyaya aktaracak ne bir misyoner, ne bir kolej öğretmeni, ne de konsolosluk memuru vardır. Mevcut olanlar da “üç maymun oyunu” oynamaktadırlar. Ne bir şey görmüş ne duymuş, ne de söylemişlerdir. Hıristiyan Batının merhametinin sadece kendi dinleri için olduğunun en belirgin örneği, işgal bölgesindeki yüz binlerce masum insanın sahte bir kine kurban edilmesidir.

Dr. M. Galip Baysan


REFERANSLAR:

(1) Altan Deliorman, Türklere Karşı Ermeni Komitecileri, s.201-202 (3. Baskı, İstanbul-1980).
(2) Aynı Eser, s.202.
(3) Armenians in The Late Otoman Period, s.149-150 (Enver Konukçu, Massacres of the Turks and Mass Graves; Book Edited by Türkkaya Ataöv, The Council of Culture, Arts and Publication, Ankara-2001).
2 Yorumlar
  1. TC Ayyıldız'ım Ülküm Şerefimdir diyor

    “Bir Türk için bir Ermeni’nin asıldığı nerede görülmüş? ŞU SARFEDİLEN SÖZDEKİ AŞIRI FAŞİZM RUHUNUN DA FARKINDAMISINIZ ACABA ? BUGÜN ERMENİSTANDA ERMENİLER HENÜZ 5 YAŞINI DOLDURMAMIŞ ÇOCUKLARINA BİLE KATI TÜRK DÜŞMANLIĞI HIRSIYLA ÇOCUĞUN OYNADIĞI BİLGİSAYAR OYUNLARINDAK DÖVÜŞ VURUŞ SAHNELERİNDEKİ KARAKTERLERİN BİRİNİ ERMENİ BİRİNİ TÜRK MÜŞ BAKIŞ AÇISIYLA İSİMLENDİRİP ÇOCUĞUN ALGISINA BU DÜŞMANLIĞI EKİP '' AFERİN SANA TÜRK ' Ü ÖLDÜRDÜN YAŞA SEN !'' DEMEKTE OLDUĞUNU HERKESİN KULAĞINA GELMİŞTİR VE BİZ BİLİYORUZ Kİ IRKÇI MASUM İFADE AMA KENDİ KAVMİNİ SEVEN HERKES MASUM BİR SEVGİ VE HAKLILIKLA SADECE IRKÇIDIR FAŞİSTLİK BAŞKA ŞEYDİR BUNUN DÜŞMANCASI KATISI MARJİNALİDİR .. O AÇIDAN TÜRKLER ,TARİH BOYU BELKİ ÇOK AZI SOSYALLEŞMEYE MEYİLLİ YÖNLERİ İLE HERKESLE HER IRKLA SEVGİ DOSTLUK KOMŞULUK HİSLERİYLE KAYNAŞIP ASLA TÜRKLÜĞÜNÜ GÜNDEME GETİRİP TÜRK OLDUĞUNU BİLE BAZEN UNUTMUŞLARDIR . AMA İŞTE SİZ SÖYLÜYORSUNUZ ERMENİLERİN NASIL VE TARİH BOYU HER ZAMAN AŞIRI BİR SOY BİLİNCİ VEYA BU NASIL HASTA PSİKOLOJİDİR Kİ TÜM BİR IRK MI AYNI KÖTÜ FİTNE ŞEYTANİ FAŞİZM AŞKIYLA YANAR DURUR DA BUNLARIN HEPSİ SOY BİLİNCİNE ,FAŞİSTLİK BİLİNCİNE SAHİPTİR KARDEŞİM . BİR TÜRK ,TÜRK OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİLDİR AMA 7 SİNDEN 70 İNE TÜRK DÜŞMANLIĞI İLE SIRTINI DÖNEN TÜRK E HANÇERLEME HAYALİ KURAR VEYA YAPAR !

  2. TC Ayyıldız'ım Ülküm Şerefimdir diyor

    RUS KAYNAKLARINA GÖRE Dİ Mİ ,,, KATİL ERMENİLER ,YÜZLERCE TÜRK ' Ü KURŞUNA DİZDİKTEN SONRA ,RUSLAR DEVREYE GİRİYOR ASAYİŞ GÜYA ADALETİ SAĞLIYCAKLAR ,, DALGA GEÇER GİBİ NEYMİŞ SEN DE ÖLMELİSİN MİŞ !! ERMENİ DE RUS ASKERİNE BUNU SÖYLÜYOR .İT İTE KARŞILIKLI ÜRÜYORLAR CANAVAR KIZIL KATİLLER ATEİSTLER !! “Bir Türk için bir Ermeni’nin asıldığı nerede görülmüş? ŞU SARFEDİLEN SÖZDEKİ AŞIRI FAŞİZM RUHUNUN DA FARKINDAMISINIZ ACABA ? BUGÜN ERMENİSTANDA ERMENİLER HENÜZ 5 YAŞINI DOLDURMAMIŞ ÇOCUKLARINA BİLE KATI TÜRK DÜŞMANLIĞI HIRSIYLA ÇOCUĞUN OYNADIĞI BİLGİSAYAR OYUNLARINDAKİ, DÖVÜŞ VURUŞ SAHNELERİNDEKİ KARAKTERLERİN BİRİNİ ERMENİ BİRİNİ TÜRK ' MÜŞ GİBİ İSİMLENDİRİP, ÇOCUĞUN ALGISINA BU DÜŞMANLIĞI EKİP '' AFERİN SANA TÜRK ' Ü ÖLDÜRDÜN YAŞA SEN !'' DEMEKTE OLDUĞUNU HERKESİN KULAĞINA GELMİŞTİR VE BİZ BİLİYORUZ Kİ IRKÇI OLMAK MASUM BİR İFADE SAYILIR AMA KENDİ KAVMİNİ SEVEN HERKES MASUM BİR SEVGİ VE HAKLILIKLA SADECE IRKÇIDIR ,,, FAŞİSTLİK BAŞKA ŞEYDİR, BUNUN DÜŞMANCASI, KATISI, MARJİNALİDİR .. O AÇIDAN TÜRKLER ,TARİH BOYU SOSYALLEŞMEYE MEYİLLİ YÖNLERİ İLE HERKESLE HER IRKLA SEVGİ DOSTLUK KOMŞULUK HİSLERİYLE KAYNAŞIP ASLA TÜRKLÜĞÜNÜ GÜNDEME GETİRİP TÜRK OLDUĞUNU BİLE BAZEN UNUTMUŞLARDIR . AMA İŞTE SİZ SÖYLÜYORSUNUZ ERMENİLERİN NASIL VE TARİH BOYU HER ZAMAN AŞIRI BİR SOY BİLİNCİ VEYA BU NASIL HASTA PSİKOLOJİDİR Kİ TÜM BİR IRK MI AYNI KÖTÜ FİTNE ŞEYTANİ FAŞİZM AŞKIYLA YANAR DURUR DA BUNLARIN HEPSİ SOY BİLİNCİNE ,FAŞİSTLİK BİLİNCİNE SAHİPTİR KARDEŞİM?! . BİR TÜRK ,TÜRK OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİLDİR AMA 7 SİNDEN 70 İNE TÜM ERMENİLER ,O KADAR VİCDANSIZDIRLAR O KADAR İKİYÜZLÜDÜRLER Kİ HİÇ UTANMADAN KENDİLERİNE BİLE SAYGISI OLMADAN ARSIZCA TÜRK DÜŞMANLIĞI YAPAR ,ERMENİ FAŞİSTLİĞİ YAPAR VE SIRTINI DÖNEN HER TÜRK' E HANÇERLEME HAYALİ KURAR VEYA YAPAR ! AMA BİZ BAKIN 12 YILDIR ERMENİYİ İHYA ETTİK TERÖR ÖRGÜTLERİ OLAN BEBEK KATİLİ pkk YA VERİLEN TAVİZLERLE HAKETMEDİKLERİ KADAR MUTLU VE ZENGİN GÜÇLÜ OLDU KATİLLER SÜRÜSÜ !!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.