TÜRK TARİHİ ARAŞTIRMALARI

BDP’NİN ÖZERKLİK PROGRAMININ FİKİR BABASI PERİNÇEK

Perinçek’in partisi ve dergisi PKK’yı nasıl destekledi

Perinçek, Bekaa’ya iki kez gidip Apo’ya gül vermişti. Geçtiğimiz günlerde Perinçek’in BDP milletvekili Sırrı Sakık’la rakı içerken resmi de yayınladı. Resimle ilgili Sakık şu açıklamayı yaptı: “Evet biz Doğu Bey ile sık sık bir araya gelirdik. Bizim arkadaşımız. O bizim partiye gelirdi, biz onun partisine giderdik. Zaman zaman birlikte yemek yerdik. Görüş alışverişinde bulunurduk. Doğu Perinçek benim sevdiğim, beğendiğim bir siyasetçidir.”

PKK’nın yan kuruluşu DTK’nın hazırladığı “Demokratik Özerklik” taslağı Türkiye’de büyük tepki topladı. Türkiye’nin açıkça Türkler ve Kürtlerin federal yönetimine dönüştüren taslak pek çok Türk’ün “insaf, bölücülük bu kadar da mı azgınlaşır” demesine neden oldu.

Ancak taslağı okuduğumuz zaman, biz TÜRKSOLU olarak pek şaşırmadık. Çünkü bu talepleri daha önce savunan birini biliyoruz: Doğu Perinçek.

Evet, yanlış okumadınız. DTK’nın ve BDP’nin bugünlerde büyük tartışma yaratan “Demokratik Özerklik” taslağı, yıllar önce Doğu Perinçek tarafından da dile getiriliyordu. Üstelik çok daha “ileri” taleplerle…

Sene 1991. Türkiye’de bir genel seçim yapılıyor. Seçimde PKK’nın yasal partisi HEP ile ittifak kurmuş, mecliste grup kurmaya çalışıyor. Perinçek liderliğindeki Sosyalist Parti (SP) ise seçime katılan diğer 5 partiden biri.

O yıllarda Perinçek’in çıkardığı derginin ismi ise 2000’e Doğru. O dönem bölücülük bugünkü gibi serbest değildi. PKK’nın yasal propaganda olanakları son derece sınırlıydı. İşte 2000’e Doğru ve Sosyalist Parti, bu konularda PKK’nın ihtiyaçlarını karşılıyordu. Örneğin SP’nin düzenlediği mitingler PKK’lıların boy gösterdiği, sloganlarını attığı eylemlere dönüşüyordu. Nitekim, SP o dönemde güneydoğunun pek çok ilinde binlerce kişinin katılımıyla mitingler yapmış ama seçimlerde toplam 100.000 oy anca alabilmişti. Yani mitinglerine katılan insan sayısının 10’da birinden bile az oy alarak dünya siyaset tarihine geçmeyi başarmış biridir Perinçek!

Bu garip durum bile SP mitinglerinin PKK destekli eylemler olduğunun göstergesi. PKK’lılar, SP’nin mitinglerine katıldı ama seçimlerde SHP-HEP ittifakına oy topladı. Böylece Perinçek “binde iki”lik kara yazgısından o seçimde de kurtulamadı.

2000’e Doğru ise o dönem Kürtçülüğün önde giden yayın organıydı. Derginin en önemli misyonu pek çok bölücü firkin ilk kez ortaya konduğu yayın organı olmasıydı. Örneğin, Türkiye’deki 47 etnik grubun haritaları ek olarak veriliyor, Kürtçü, Ermenici tezler manşetlerden savunuluyordu.

Ayrıca hemen her sayıda PKK liderleriyle röportajlar yer alıyor, “PKK Ordulaşıyor” gibi kapaklarla PKK’nın güçlendiği propagandası yapılıyor, “Ordu orman yakıyor” gibi manşetlerle ise Türk Ordusu’nun PKK’ya karşı mücadele azmi baltalanmaya çalışılıyordu.

Kısacası bugün Zaman’dan Taraf’a, Radikal’den Milliyet’e basınımızın yürüttüğü Ordu düşmanı, bölücülük yanlısı, PKK sempatizanı yayını o dönem tek başına 2000’e Doğru üstlenmişti.

Perinçek’in özerklik programı

İşte o günlerde, yani Perinçek’in partisi SP’nin PKK’lılarla iç içe geçtiği, dergisi 2000’e Doğru’nun PKK propagandası yaptığı 1989-90-91 yıllarında, SP Kürt Sorununa Çözüm Programı yayınlar. Tam ismi şöyledir: “Demokratik Federal Emekçi Cumhuriyeti.”

Perinçek’in programını burada ayrıntılı incelemesini yapmayacağız. Zaten tam metnini yayınlıyoruz. Görüleceği üzere programda Türkiye Türklerin ve Kürtlerin federal cumhuriyetine dönüştürülüyor. Bugün BDP’lilerin savunduğu o çok tepki toplayan dört temel madde Perinçek’in programında da mevcut.

1. Ayrı meclis, ayrı bayrak, ayrı milli marş

2. Kürtçe resmi dil

3. Yerleşim yerlerine Kürtçe isim

4. Öz savunma gücü

Görüldüğü gibi BDP’lilerin fikir babası Perinçek. Yaklaşık 20 yıl önce aynı şeyleri savunmuş…

Perinçek’in programı BDP’ninkinden daha bölücü

Ancak Perinçek’in programında daha da bölücü maddeler var. Perinçek, “Kürt illeri” dediği şehirlerimizde bir referandum yapılmasını ve bağımsız bir “Kürdistan” isteyenlerin de bu referandumda özgürce propaganda yapabilmesini istiyor. Zaten programının ilk maddesine de Kürtlerin isterse ayrı bir devlet kurabileceğini yazmış.

BDP’liler bile bu kadar ileri gitmedi!

Tabii, bu bir süreç meselesi. BDP’liler bugün savundukları “demokratik özerklik” programını da dün dile getiremiyorlardı.

TÜRKSOLU’nun yıllardır yaptığı uyarıların da ne kadar haklı olduğu bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bölücülüğün tavizler vererek durdurulamayacağını defalarca kez söyledik. Ancak özellikle AKP iktidarı, taviz üstüne taviz verdi ve görüldüğü gibi BDP’liler artık açıkça özerklik isteyecek noktaya geldiler.

Taviz vermeye devam edilirse bir adım daha atıp “referandum” isteyecekleri, Kürtlere