Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Atatürk’ün İki Antalya Anısı

0 15.984

Güngör TÜRKELİ

1930’lu yıllar… İtalya devlet başkanı faşist Mussolini’dir.

Bir harita yayınlar. Anamur burnundan kuzeye doğru Konya ve batıya doğru Isparta ve Aydın illerini kapsayan bir haritadır bu. Sürekli demeç verir. “Bu haritada gösterilen yerler İtalyanlarındır. Gidecek ve oraları alacağım” der.

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhurbaşkanıdır. Uzun süre ses çıkarmaz ama Mussolini hem harita yayınlamaya, hem de “Gidip oraları alacağım” demeçlerini vermeyi sürdürür.

Mustafa Kemal Atatürk bir süre sonra Antalya’ya gelir ve Atatürk evine yerleşir. Bu arada İtalya Atatürk evinin tam karşısına düşen bir binada İtalyan Başkonsolosluğu açılmıştır.

Mustafa Kemal bir ara bir bölük askerin getirilmesini ister. Bir bölük asker gelir ve Atatürk evinin önünde konuşlanır. Mustafa Kemal bölüğün başına geçer ve bölüğe talim ettirmeye başlar. “Rahat! Hazrol! Yat! , Silah omza! “ gibi askerlere bölük talimi yaptırır. Bir süre sonra da ( Süngü tak’ hedef karşı bina!” emrini verir. Karşı bina İtalyan konsolosluğudur. Asker süngü takar ve karşı binaya (İtalyan konsolosluğuna) hücuma geçer. Asker tam bina kapısına yaklaşınca Mustafa Kemal “Kıt’a dur! Geriye dön marş marş” komutunu verir.

Bu uygulama birkaç kez yinelenir.

Mustafa Kemal Ankara’ya döner ve bir resepsiyon düzenler. Resepsiyona tüm ülkelerin Büyükelçileri de davetledir. İtalya Büyükelçisi Mustafa Kemal’in yanından geçerken, Mustafa Kemal İtalyan Büyükelçisine “SENİN PALYAÇODAN NE HABER!” der.

Ve o günden sonra İtalyan faşisti Mussolini’den ne harita yayınlanır ne de “Biz gidip buraları alacağız” diye bir demeç verir.

* * *

Şimdi anlatacağım anıyı değerli sanatçı Müjdat Gezen, geçtiğimiz Cumhuriyet bayramında bir tv kanalında anlattı.

Yine Mussolini’nin yukarıda sözünü ettiğim yıllar. Yani 1930’lu yıllar.

Mustafa Kemal bir ahşap motorla Antalya körfezinde motor gezisi yapmaktadır. Bir bakar ki, beş İtalyan zırhlısı Antalya körfezinde silahlı tatbikat yapmaktadır. Mustafa Kemal motorun kaptanına “Cumhurbaşkanlığı forsunu çek” emrini verir. Kaptan İtalyan gemilerinin tatbikatından çekinmektedir. Mustafa Kemal “Emrediyorum! Cumhurbaşkanlığı forsunu çek!” der. Kaptan Umarsız emri yerine getirir ve Cumhurbaşkanlığı forsunu motorun direğine çeker. Mustafa Kemal bu kez “Motoru tüm hızıyla tatbikat yapan İtalyan savaş gemilerinin üzerine yönlenmesini!” emreder. Kaptan “Aman efendim, biz ahşap bir küçük motoruz” diye karşı çıkmak ister ama Mustafa Kemal kararlıdır. Umarsız kaptan motorun tüm hızıyla beş İtalyan savaş gemisinin üzerine doğru gider. İtalyan savaş gemilerinin komutanları kendilerine doğru gelen ahşap gemiyi dürbünleriyle izlerler. Önce motorun direğindeki Cumhurbaşkanlığı forsunu Türk bayrağı olarak değerlendirirler. Motor yaklaştıkça bakarlar ki, motor direğinde sadece Türk bayrağı değil, Cumhurbaşkanlığı forsu vardır.

Bunu görünce Antalya körfezinden büyük bir hızla uzaklaşırlar.

İki anının özeti bu.

Bu bir devlet adamının örnek bir davranışı değildir diyebilecek bir insan dünyada var mı?

Şimdilerde ya da 15-20 yıldır, hatta daha önceki yıllarda bizi yönetenlerin Türkiye’nin çıkarlarıyla ilgili baskılar karşısında Mustafa Kemal gibi davranan bir devlet adamı gördük mü?

Karar değerli okuyucunundur kuşkusuz.

Ölümünün 72. yılında bu büyük devlet adamını ve Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle ve saygıyla anıyorum.

GÜNGÖR TÜRKELİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.