Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Ali Metin Tokdemir

0 41.423

1959 Gümüşhane Kelkit doğumlu olan Ali Metin Tokdemir, ilk ve orta öğrenimini vatan toprağının muhtelif bölgelerinde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini Eskişehir İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan Tokdemir, yüksek tahsilini sürdürdüğü yıllar boyunca Ülkücü hareketin pek çok kademesinde yaptığı görevlerle Türk milliyetçiliğine büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı, Ülkü Ocakları Genel Başkan yardımcılığı daha sonra Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerinde bulunan Ali Metin Tokdemir, aynı zamanda çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği yaparak ülkücü harekete farklı sahalarda emek vermiş, taze bir fidan gibi üzerine titrediği Türk gençliğinin milli ve manevi değerler etrafında yetişmesi için canını dişine takarak adeta serden geçmiştir.

Ömrünün baharında gençliğin eğitimi için büyük bir seferberlik başlatan Metin Tokdemir, haftanın yarısını şehir dışında konferanslarda, seminerlerde ve eğitimlerde geçiriyordu.

Türk milletini müreffeh yarınlara taşımak uğrunda Türk-İslam ülküsünü bayrak edinen Metin Tokdemir; ülkücülerde cisimleşen yüksek Türk ahlâkını bünyesinde barındıran taraflı tarafsız herkesin imrenerek baktığı, örnek ve mümtaz şahsiyettir.

Sabır, azim ve kararlılık timsali Ali Metin Tokdemir, milletvekili olarak aziz Türk milletine hizmet etmeye karar verdikten kısa süre sonra Karadeniz’in vatansever insanlarıyla kucaklaşmak için çıktığı geziden dönerken Maçka ilçesine bağlı Başarköy yakınlarında geçirdiği elim trafik kazası sonrası kaldırıldığı hastanede 8 Aralık 1995 tarihinde, 36 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.


METİN TOKDEMİRLER ÖLMEZ!

Yazı: Osman Turan

Dosdoğruydu ok tokdemir
Zafer geldi yok tokdemir
Senin suladığın güller
Yeşerdi bak, bak tokdemir

Referandum seçiminden birkaç gün öncesinde, internette kişisel sayfamı ve haberleri bir taraftan inceliyor bir taraftan çayımı yudumluyordum. Gözüme bir paylaşım ile ilkindim. Paylaşım da bir dönem “eski ülkü ocakları” ile bir “ partinin” genel başkanlığını yapmış, bir ağabeyin “ Efsane Ülkü Ocakları Genel başkanı” diye tanıtım videosunu hayretler içinde izlerken şaşırıp kalmıştım. Bir anda 18 yıl öncesine gittim. O günlerde sevinci ve hüznü bir anda yaşamıştık. Seçimlerden önce “Ülkücüler Meclise” diye haykırırken, seçimlerden sonra bir anda Ülkücü ve Türk milliyetçilerin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Sonbahardaki “hazan yaprakları” gibi dökülen eski ağabeylerimizi gördükçe kahrolmuştuk. O günler gözlerimden film şeridi gibi geçtikçe yoruma “hayır, bizim efsane Ülkü Ocak Genel Başkanımız Metin Tokdemir’dir “ diye yorum yapmıştım. Evet, rahmetli Metin Tokdemir, 1980 sonrası yetişen ülkü gençlik için bir efsane olmuştu, 1980’den sonra Ülkücülerin üzerine düşen “ölü toprağına” ve bazıların her şey bitti diyenlere rağmen Metin Tokdemir “ İşte Dava” demiş, Anadolu’da çoban ateşini yakan yegâne kişilerden olmuştur. Ne makam, ne mevki paye peşinde koşmuş, sadece “Biz ümit varız. İnşallah milletimizle birlikte, Cenabı Allah’ın yardımıyla da Türk milletini aydınlık yarınlara taşıyacağız” diyerek Metin Tokdemir bir bozkurt olmayı tercih etmiştir. Ama bir ağabeyimizin ifadesiyle “ Asıl kahramanlar öne çıkıp, ben kahramanım demez” ifadesi bir anda yüreğime kor ateşi düşürmüş, Metin Tokdemir’i ne kadar gelecek nesillere tanıttık diye hayıflanmıştım. Aslında Metin Tokdemir ile çok anım olmuştu. Metin Tokdemir “Vuslata” uçmadan birkaç gün önce ocağımız tarafından parti genel merkezde görevlendirilmiştik. Metin Tokdemir ocağın gençleriyle bir taraftan şakalaşır bir taraftan sohbet ederdi. Erzincanlı olmam sebebiyle Metin Tokdemir bana “ Bozkurt hemşerim” diye takılırdı. Milletvekili seçmen listelerinin kesinleştiği günü hiç unutamıyorum, Başbuğumuzun yanından sevinçle çıkıp benimle sarılmasını “ Hadi seni memlekete götürüyüm” sözünü hiç aklımdan çıkmamıştı. Gidememiştim ocağın verdiği görevi bırakıp. Her zaman bu hüznü hep yüreğimde taşıdım.

Sevda metin, yürek  metin
Yollar yokuş, yollar  çetin
Sen vuslata erdin  amma
Nesilleri sarar  metin

Metin Tokdemir, bazılarının Gümüşhane bazılarının da Erzincan’ın ilçesi olan Kelkit’te başlayan, Trabzon’un Maçka ilçesinde sonlandıran o kısacık dünya hayatına rağmen büyük işler sığdırmıştır. Eskişehir’deki Üniversite yıllarından itibaren sırasıyla Ülkü Ocakları, Ülkücü Gençlik Derneği ve Ülkü Yolu Dernekleri’nde yöneticilik yapmıştı. 1980 sonrası ise Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkan yardımcılığı daha sonra ise Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Yeni Düşünce, Ortadoğu, Milliyetçi Çizgi ve Hergün gazetelerinde köşe yazarlığı, Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Yönetmenliği görevlerini yaptı. Metin Tokdemir Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı sırasında bütün Anadolu’yu gezerek ülkücü harekete üzerindeki ölü toprağının kalkmasında ve ülkücülüğün nakış nakış işlenmesinde önemli rol oynamıştı. Hele 19–20 Ocak 1990 tarihlerinde Azerilerin Bakü’deki Azatlık Meydanı’nda Rus tankları altında ezildiği sırada, Türkiye genelinde düzenlediği “Organize Tel’in Mitingler” ile Türk milletinin gönlünde taht kurmuş, onun bu hareketi geniş kitleler tarafından desteklenmiş ve onun sayesinde Türk soydaşlarımız, haklı davalarını geniş platformlarda duyurabilme imkânına kavuşmuşlardı.

Metin Tokdemir, tavizsiz bir “Türk milliyetçisi ve Ülkücü” olduğu kadar davasına bir “aşk” ile bağlanmış, “birleştirici toplayıcı” bir karaktere sahipti. Buna rağmen şahsi menfaatlerini, davanın ruhuna engel teşkil edecek derecede öne sürmeyen ve hak bildiği yolda yürüyen Tokdemir, sadece davasının başarısını düşünmüş ve sabırlı, azimli, ahlaklı, basiretli, disiplinli ve kültürlü bir dava adamı olmuştur.

Ömrü çileyle  bilendi
Pes etmedi hep  direndi
Garip dostu dağ  gönüllüm
Hem yiğitti hem  erendi

Metin Tokdemir, bazı kahraman (?) ve ağabeylerin (?) 1995 tarihte seçimler öncesinde o günlerin güçlü partisi olan ANAP ile “ ittifak” ve “ milletvekili pazarlıkları” yaparken kendisinin verdiği bir röportajda;

“Artık MHP’liler dünkü gençler değil. Artık MHP’nin yetişmiş kadroları var, teknotratları var, bürokratları var, akademisyeni var, yazarı var, çizeri var. Bugün ANAP’ından DYP’sine, Refah’ına kadar bir partinin ülkücü aday aramalarının sebebi nedir? Çünkü ülkücüler kabiliyetli insanlardır. Çünkü ülkücüler Türkiye’nin meselelerine vakıf insanlardır. Çünkü ülkücüler etraflarında sosyal faaliyetleri ile imajlarıyla güçlü insanlar Demek ki, Ülkü Ocakları ekolü iyi yetiştirmiş Birileri Ülkü Ocakları ekolünden yetişmişler başka başka yerlere gitmişler bunlar onların problemi. Ama ben şunu ifade ediyorum; “bugün birileri İslam adına, birileri bölücülük adına, birileri Marksizm” adına “Türklüğe” karşı bir husumet cephesinde bir araya gelmişlerdir. Bakım bugün devletin resmi görüşüne göre Türkiye’de 24 tane etnik grup var. Türkiye şimdi, hızla kendi Türk kimliğinden vazgeçiyor. Şimdi Bulgaristan’daki soydaşlarımıza baskı yapıldığı zaman biz Bulgaristan’a “Dur” dediğimizde ne diyordu. Niye Türklük kelimesini kabul etmiyordu. “Bunlar Müslüman azınlık, Türk değil” diyordu. “Niye Türklük kelimesini kabul etmiyordu? Hak iddiamız ortaya çıkmasın diye. Şimdi Türkiye, devletiyle ve bir takım siyasileri ile ne yazık ki, bu Türk kelimesinden geriye çekilmektedir.”

Bugün MHP’nin varlığı olmasaydı, ülkücülerin varlığı olmasaydı, Türkiye bölünme noktasına çoktan gelmişti. O nedenle, ben Metin Tokdemir olarak yetişmişsem, bir takım kabiliyetlerimiz ve erdemlerimiz varsa “Ülkü Ocakları’nda ve MHP” de aldık.

Yani bugün ben ülkücüyüm, ben MHP’liyim diyenlerin hepsi MHP ve Ülkücü Harekete vermekten çok ondan almışlardır. Ahde vefasızlık namussuzluktur., ahde vefalı olduğumuz içinde, MHP’deyiz. Bugün İslam’ın de, Türk Milleti’nin de yegâne ümidi şu topraklarda yaşayan insanlardır. Biz buradayız, MHP’deyiz. Gidenlere Allah selamet versin.” O günün “kırk kapı tilkilerine” gereken cevabı vermiş, tavizsiz bir Ülkücü ve Türk milliyetçisi olduğunu göstermişti.

Ne ilginçtir, Metin Tokdemir’in verdiği bu röportajın 15 yıl geçmesine rağmen yine bazı ağabeylerin (?) kapılar arkasında bugünün siyasi iktidar ile “kirli pazarlıkları” yaparken buna rağmen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Güç Birliği ve Millet bekası” davetine evet diyen Ümit Özdağ, Koray Aydın, Sadi Somuncuoğlu, Özcan Yeniçeri, Azmi Karamahmutoğlu, Erdem Karakoç, Ozan Arif ve daha isimlerini sayamadığımız bütün Türk milliyetçileri ve Ülkücüler, Metin Tokdemir’in 15 yıl öncesinde göstermiş olduğu “Türk – İslam “ ruhunu bugün yine yaşatmışlardır.

Bu yüzdendir ki bizler Türk milliyetçileri ve genç Ülkücüler olarak gözümüzü ilk açtığımız efsane Ülkü Ocak Genel Başkanımız Metin Tokdemir’in ifadesiyle “Ben ümit varım. Türkiye’nin kaynakları ve insan gücü Türkiye için ümitli olmaya yeter. Yine bir Hadis-i Şerif’te buyruluyor ki, Cenabı Allah bir milleti helak edeceği zaman o milletin açlarına ve susuzları yüzü suyu hürmetine azaptan vazgeçer. Şimdi, ben de biliyorum ki, eğer Cenabı Allah bir milleti açların ve susuzların yüzü suyu hürmetine helak etmekten vazgeçiyorsa, uğruna bu kadar çileler çekmiş bu kadar şehitler vermiş, bu kadar düşmanlığı bünyesinde toplamış bu aziz milleti de Cenabı Allah hidayete erdirecektir. Bu aziz millete de kurtuluşu gösterecektir.” Türk milliyetçilerin ve Türk – İslam ülküsünün ruhunu daima yaşatıp ileri taşıyacağız. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.