Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

Akp İktidarı Uygur Türklerine Türkiye’yi Yasakladı

1 17.584

Esaret altındaki Türk illeri liderlerine gelince, vize vermeyen toplantılarını iptal eden AKP hükümeti Türkiye, Türklük düşmanı birçok grubun Türkiye’de toplantı düzenlemesi, ziyaretler yapmasına izin vermiştir.

Türkiye düşmanı Hamas’a, İslami cihada, Barzani’ye, Talabani’ye Türkiye’ye girmesi için izin veriliyor. Uygur Türküne, Güney Azerbaycan Türküne.. Özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren birçok Türk yurdu liderinin Türkiye’ye gelmesine yasak konuyor.

AKP, hükümeti 2009 yılında yaşanan 5 Temmuz Urumçi Soykırımının ardından Kamuoyu önünde Çin’e karşı kükreyip gür sesle bu adeta bir soykırımdır, konuyu BM ye taşıyacağız, Rabia Kadir isterse Türkiye ziyareti için vize vereceğiz vaadinde bulunup hiç birini yerine getirmeyen AKP Hükümeti Rabia Kadir’in Telekonferansla katılacağı Uygur Kadınlar Seminerini Toplantı başladıktan sonra anı kararla iptal ettirdi. 2009 yılı sonunda da Doğu Türkistan Sürgündeki hükümetinin İstanbul’daki bir toplantısını iptal ettirmiş, hatta gizli yapılan toplantıya 2 otobüs dolusu zırhlı polis ekibi göndererek salondaki herkesi dışarıya atmıştı.

AKP’nin Türk düşmanı sicili sadece Uygurlarla sınırlı değil, Özbekistan Erk partisi lideri Muhammed Salih ve Yine Özbekistan demokrasi vakfı Kurucu ve başkanlarından aynı zamanda Erk partisi liderlerinden Sefer Bekcan, Türkiye’ye girmesi yasak olan Türk liderlerinden.. Muhammed Salih ve Sefer Bekcan bir süre Türkiye’de yaşadıktan sonra Akp hükümetinin aldığı bir kararla Türkiye’den sınırdaşı edilip, Türkiye’ye tekrar girmesi ve oturması için Vize verilmeyen Türk liderlerinden…

Güney Azerbaycan (GAMOH) bağımsızlık hareketi lideri Dr. Mahmud Ali Çehreganlı Türkiye’ye girmesi AKP hükümeti tarafından yasaklanan diğer bir Türk lideri..

Türk liderlerine Türkiye yasağı koyan AKP hükümeti, İslami cihad, Hamas gibi radikal dinci Arap örgütlerinin liderlerinin ve üyelerinin Türkiye’ye gelmesini organize ediyor, kırmızı bültenle aranan Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Haşimi’ye ev ve koruma veriyor, Suriye iç savaşından kaçan Arap mültecilere Hatay ve Kilis’de mülteci kampları kururken, ne hazindir ki haklarında Çin sömürge yönetimi tarafından gıyabında idam cezası verilen Bir çok Uygur Türküne Türkiye’de Oturma hakkı verilmiyor.

Demokrasi ve insan hakları laflarını ağzından düşürmeyen Erdoğan hükümeti “Uygur kadınlarının insan hakları savunuculuğu konusunda daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak. Mevcut teşkilat ve kampanyalarda kadınların rolünü daha etkin bir hale getirmek. Dünyanın farklı bölgelerinde göçmen olarak yaşayan Uygurların ortak kimliksel ve kültürel sorunları masaya yatırılarak çözüm önerilerini tartışmak ve geleceğe yönelik planlar müzakere etmek” amacıyla düzenlenen “5.Uygur Kadınları İnsan Hakları ve Demokrasi Semineri’ni ani bir kararla iptal ettirdi. İşte AKP hükümetinin demokrasi anlayışı bu.. Türk düşmanlarının Türkiye’de toplantı yapması serbest, Fakat Türklerin ki yasak..

Türk düşmanı bölücü Kürtçüler Türkiye’ nin bir çok Güneydoğu Anadolu kentinde.. Büyük Kürdistan haritaları altında, sözde Kukla Kürdistan’la.. Kürtlerin yaşadığı toprak parçalarının birleşmesini savunan toplantılar düzenlemişler Erdoğan Hükümeti’de izin vermişti.

Ya 1915 Ermeni tehcirini “’sözde soykırım’’ adı altında anmak için Taksim’de düzenlenen.. Türkiye düşmanı toplantılara AKP hükümeti izin vermişti. Batıya ve ABD’ye demokrat görünme sevdası adı altında…

Geçenlerde Sosyal medyada başbakan Erdoğan’ı Türk Dünyası lideri olarak yansıtan bir afiş gördüm gerçekten çok komik buldum.. Türk dünyasıyla ilgili hangi çalışmaya imza attı sayın başbakan.? diye düşündüm… tüm çalışmaları Arap dünyasına ve Kukla Kürdistan’ın tanınmasına yönelikti.

Yok artık şaka bu..! dedim Bölücülerle pazarlık masasına oturan, Irak’ın Kuzeyi’ndeki Türk bölgesini “Kürdistan” diye adlandıran, Telafer’de, Kerkük’te Türkmenler Barzani peşmergeleri tarafından katledilirken susan, Türk’üm demeyen Erdoğan, şimdi de Türk Dünyası’nın lideri oldu.

İşin diğer bir ilginç tarafı ise (TIKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bir kuruluşların “Dış Türkler’’den ilgilenmek yerine Arap dünyasıyla ilgili çalışmalar yapmasıdır, o Zaman AKP hükümeti Bekir Bozdağ’a bağlı Olan Bu Biriminin ismini yurt dışı Araplar başkanlığı olarak değiştirsin, Zaten.. Türklük için hiçbir çalışma yapmayan Başbakanlığa bağlı birimdir.

AKP, hükümetinin Türk dünyasıyla bu sancılı ilişkisinin bir nedeni de AKP’nin Türk Kimliğiyle kavgalı bir parti olmasıdır, Türk kimliğiyle kavgalı bir partinin.. Türk dünyasıyla güçlü ilişkiler kurması abes olur, AKP, için asıl önem verdiği şey Arap dünyasıdır, bunun için Arap birliğine gözlemci üye olmuştur, toplantılılarına AKP’li birçok bakan iştirak etmiştir.

AKP, Çin’le birkaç ticari anlaşma uğruna Uygur Türklerini sattı, Irak Türkmenlerini Barzani ye sattığı gibi yarın.. Batı Trakya Türklerini..vb. Türkleri’de satar.. çünkü her şeyi ticaret, ve para olarak gören bir iktidar için sermayenin nasıl kimliği yoksa onlar için.. Türklük ve Türk dünyası ticari bir getirisi olursa önemlidir.

Uygurların büyük ümit bağladıkları başbakan Erdoğan’ın Doğu Türkistan ziyaretinin gösteriye dönük olduğunu biliyordum.. nitekim öyle oldu.. Doğu Türkistan ulusal kıyafeti giyerek birkaç resim çektirdi, Çinin Doğu Türkistan işgal politikasını eleştiren hiçbir demeç vermedi; bu ziyaret sırasında.. Halbuki Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.. Nüfus planlaması adı altında Çin işgal yönetimi tarafından Uygurlara bir soy; soykırımı uygulanıyordu.

Medya’da Çin’e, Suriye’ye, İsrail’e karşı bağırıp, çağırıp.. hamaset duygularını sömürmeye yönelik başbakanın şovları sadece bağırma çağırmayla kalır.. hiçbir karşılığı yoktur.. olsaydı..işte örnek; Suriye uçağımız, düşürülünce ne yaptı.? ‘’Mavi Marmara’’ olayında 9 vatandaşımız katledilince ne yaptı veya 5 Temmuz Urumçi olaylarında sadece. kınama.

AKP hükümetiyle, Türkiye caydırıcılığını kaybetmiştir. Caydırıcılığını kaybeden bir hükümet dış baskılara boyun eğer, nitekim Çinin baskısı sonucu “5.Uygur Kadınları İnsan Hakları ve Demokrasi Semineri”ni ani bir kararla iptal edilmiştir.

1 yorum
  1. Gülmire Berdaş diyor

    Saygılı Yücel TANAY bey
    sizin Uygurlar hakkın da yazılmış olan makalelerinizi okudum ve çok duygulandım. size kalpten şükranımı sunuyorum. biz Uygurların sesi olmuşsunuz çok teşekkürler .size sağlıklı, başarılar ve iyi günler dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.