Türk Tarihi ve Kültür Araştırmaları

1 Kasım 1914 Gününden, Sarıkamış Faciasına Giden Yol..!

1 13.215

Gülsev EYÜBOĞLU

Osmanlı Hükümeti (diyorum çünkü 1080 Yılından 1908 yılına kadar resmi olarak TÜRK Devletinin adı TÜRKİYE idi. Temmuz 1908 yılında sözüm ona AB normlarına uygun demokratik(!) Anayasa Kanuni Esası ile TÜRKİYE Devleti’nin adı işbirlikçi şer odakları tarafından Devlet-i Osman-i Aliyye olarak değiştirilmiştir.) 2 Ağustos 1914 yılında genel Seferberlik ilan etti.

38 Yaşına kadar tüm tertipler Askere çağrıldı ayrıca Emekli Subaylarada görev emri gönderildi (Ki bu TÜRK Ordusu’nun Töresidir. Çünkü TÜRK Subayları kağıt üstünde emekli olur..) Redif Teşkilatı sözüm ona Barış dönemine girildiğinden 1912 Yılında kaldırıldığından, göreve çağrılan Askerler Nizamiye’lere koştular.. Yoğun kalabalıklar, çoğunluk yerlerde kapatıldığından kısıtlı imkanlara sahip Askerlik Şubelerine yönlendirildiler.. (30 Ocak 2012’de bakanlar Kurulu kararıyla 181 Askerlik Şubesi kapatıldı.. NEDEN, O günlerinden bugünlere tarrihi tekerrür mü ?)

Ancak Askerlik Şubelerinde kadrolar dar, sevk ve pusulalar hazır olmadığından, koşarak Askere gelen TÜRK Yiğitleri, günlerce sokaklarda, Cami avlularında yattılar..

Eeee tabii ki Osmanlı Hükümeti ile Harbiye Nezareti (Milli Savunma Bakanlığı), Erkan-ı Harbiye (Genelkurmay Başkanlığı) uyum içinde çalıştıklarından(!) ve Ordu Komutanlıklarıda dahil Eşgeneral Alman Generallere teslim edenler için TÜRK İmparatorluğunu parçalama süreci sinsice başlatıldı.. Genel Seferberlik çıkardılar ancak kısıtlı imkanlara mahkum ettikleri Askerlik Şubeleri önlerinde perişan olan TÜRK’lerin morallerinin bozulması umurlarında olmadı bile.. TÜRK adını silerek Osmanlılığa geçen bu şer güruhunun görevi tabii ki TÜRK Ordusu’nun gücünü kırmaktı.. Planlar çoktann Avrupa Başkentlerinde hazırlanmıştı bile..

Ancak Şanlı TÜRK Ordularının, TÜRK Komutanları (ki Orduda Alman ve Arap Subaylarda çoktu) her türlü baskıya kısıtlı imkanlara rağmen ERZURUM’da beklenen RUS Saldırılarına karşı 20 Temmuzdan itibaren hazırlıklara başlamıştı.

VE 1 Kasım 1914 günü Başkomutan Vekili Damat Enver Paşa’nın Erkan-ı Harbiye’ye gönderdiği Kafkas Cephelerinde Savaş Emri Erzurum’a gelmişti. Kış şartları yağmurlarla başlamış, çamurlu günde Erzurum’da konuşlu Birlikler, Haydari, Özbek, Söğütlü mevkilerinden gece karanlığında yollarda diz boyu çamurda Askerler ve ikmal hayvanları ilerliyor.. 1.Tabur 30Km, 2.Tabur 25 Km. 3.Tabur 20 Km ilerlemişti ki gönderilen yeni bir emirle tamamen ters yöne yönlendirilerek.. Dereboyu,Uzunahmet Tabyasında gecelemeleri istendi. Uykusuz,  çamurlar içinde Taburlar dinlenemeden yağmurlu fırtınalı yollarda ilerlemeye devam edildi. Birliklerin başındaki Komutanlarda Askerleriyle omuz omuza çamurlar içindeydi. (TÜRK Subaylarına düşmanlık eden sefillerin dedeleride aynı düşmanlık içindeydi..Yani copy paste zehirli düşman gen. !)

6 Kasım 1914, 11.Kolordu emrinde 82.Alay öncü, 83.Alay ile Topçu Birliği Hasankale’ye yürüyün emriyle yola çıktı. Lapa lapa esintili kar altında Korucuk Mevkiine 2 Saat mola istikamet Akbaba Dağı..!

Pasinler Ovasında bütün Birlikler birleşti.

10 Kasım 1914 günü Güneş pırıl pırıl,Taburlar bulundukları yamaçlarda eksikliklerini, iaşelerini, tahkimat ve taarruz eksikliklerini tamamladılar..

11Kasım 1914,Kırdabaz sırtlarında Taarruz emri geldi.1905 rakımlı tepelerde kar bir metreye yakın..

Birliklere Komuta eden 60 Komutan (Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Teğmen).. Muharebe yerini Pasinler Ovası Köprüköy Mevkii olarak planladılar.. Karanlık bastığında 1905 rakımlı tepeleri tutacak birlikler yerlerinde kaldı. Diğer Birlikler, Ruslara saldırarak adı Tarihe Köprüköy Zaferi olarak geçen muharebeyi kazandılar.. Ancak 1.Tabur Komutanı Kahraman Yüzbaşı; ağır yaralı olduğu halde mevcudu 700’den 300’e düşen ŞEHİT Askerlerine ağlıyordu “Yanlış emir yüzünden oldu gündüz göz göre göre düşmana saldırdtılar.. Bu yanlış emirler Ordumuzu düşmana kırttırttıracak” ağlayarak son nefesini verdi.. (Şimdi bende ağlıyorum, ahh Kahraman Ecdadımız Yüzbaşım, Yiğit ruhun önünde diz çöküyorum..)

Köprüköy Muharebesini her türlü olumsuzluklara yanlış emirlere rağmen; Askerlerini evlatları gibi gözünden sakınan, Kahraman TÜRK Subayları kazandı.. (TÜRK Subaylarına düşmanlık edenler TÜRK ORDUSU düşmanlardır.. Hayasız hainler !”…

11 Kasım 1914: Köprüköy Muharebesini kazanan 83.Alay’a 5.Rütbeden Mecidiye Nişanı “1330 senesinin 29.teşrininde Köprüköy’de düşmanı mağlup eden ve 1905 rakımlı tepeleri kazanan 83.Alay” yazılı sırmalı Nişan verildi.

Köprüköy Çatışmalarında Erzurumlu Yüzbaşı Süleyman Bey, Erzurumlu Yüzbaşı Sabri Bey ve Kılıçgediği çatışmasında Erzurumlu Hamdi Bey ŞEHİT düştüler.. Bu kahraman Ecdatlarımız ve diğer Kahraman Askerlerimiz (hepimizin dedeleri) şimdilerde kimbilir hangi unutulmuş Kabirlerinde yatıyorlar?..

Kahraman Yiğit ruhları Şad olsun..Saygı ile eğiliyorum..

Her Şarıkamış adını duyduğumda ciğerime ateş düşer ağlarım..

VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN..

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE-İNADINA İLELEBET

Saygılarımla..

Gülsev EYÜBOĞLU

 

1 yorum
  1. Hasan Durgut Türkiye-afyon diyor

    Okudum, anladım, idrak ettim; Teşekkür ederim. Mevzu derin ve yazılmayanları yazmışsınız. Türk yüreğinize sağlık !…..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.