NARDUGAN

NARDUGAN

Nardugan021Hıristiyanların  İsa’nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır.

Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor.

Buna hayat ağacı  diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gece gündüzle savaşıyor.

Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor.

İşte bu güneşin zaferini, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle  akçam ağacı altında kutluyorlar.

Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.

Bayramın adı : NARDUGAN

(nar=güneş, tugan, dugan=doğan) Doğan güneş.

Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar.

Duaları Tanrıya  gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan.

Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar  oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar.

Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür  çoğalır, uğur gelirmiş.

Akçam ağacı yalnız Orta Asya’da yetişiyormuş. Filistin’de bu ağacı bilmezlermiş.

Bu yüzden bu olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor.

İsa’nın doğumu ile hiç ilgisi yok.

“Doğum, güneşin yeniden doğuşu”

Muazzez İlmiye ÇIĞ

Nardugan011

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. ALP dedi ki:

  YORUMDA BULUNANLAR BOŞ YORUMLAR YAPACAĞINIZA TÜRK TARİHİNİ ARAŞTIRIN OKUYUN VE GERÇEK BİLGİ SAHİBİ OLUN…SONRA YORUMLARINIZ KONTROL EDİN NE KADAR YALNIŞ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZÜ GÖRECEKSİNİZ

 2. harun kaşık dedi ki:

  Bu yazı Türkleri hristiyanlığa hazırlama çalışması gibi bir mesaj taşıyor.VATİKANIN 3. bin yılda asya hristiyanlaştırılacaktır çalışmasıdır.NARDUGAN= SUNDAY= İBADET GÜNÜ=GÜNEŞ GÜNÜ. Evet Türklerin böyle adeti vardı diyerek çektikleri VADİ=HRİSTİYANLIKtır.Kuran derki bilmediğiniz şeyin peşinden gitmeyin. O gün gelmeden (kıyamet) Lütfen kendi lisanınızdan Kuranı okuyun ve dahildeki -hariçteki aldatıcıların oyunlarına dikkat edin.

 3. buusra dedi ki:

  Sonuna kadar arkasındayım, bu bir hristiyan bayramı değil şamanist türklerin getirdiği bir bayram, avrupalı hristiyanlar tarafından iç edilmiş. Daha onlar tarafından el konulan ne geleneklerimiz var..Ben her sene kutluyorum şahsen, asla da şirk koşmak gibi komik düşüncelere kapılmam. Bu kültürümüzdür.

  1. ALP dedi ki:

   Bilip bilmeden yorum yaparak kendi düşüncelerini ifade edenler….. TÜRKLERİN ORTA ASYADAN GÖÇ ETTİKLERİ YOLLARI VE YERLEŞTİKLERİ YERLERİ İYİ ARAŞTIRMALI Kİ TÜRKLER Mİ HRİSTİYAN YAPILMAYA ÇALIŞIYOR YOKSA TÜRKLERİN TÖRELERİNİN YERLEŞİM YERLERİNDEKİ KALICI OLANLARININ YAŞANMASINA KILIF BULMA MI YAPILIYOR….KAFADAN ATMA İLE YORUM YAPILMAMALI….

 4. samil bilgic dedi ki:

  Araplasip-sunnilesmekle msguluz; kimse bana turk milliyetcisi havasi atmasin; agzimizi acinca sirk kostu oluyor. kendi kulturune bu kadar yabancilasmis baska toplum tanimiyorum. Dini ve politik sebeplerle susuluyor, susturuluyor..Danimarkali bile, 5.000 yil oncesinin kulturunu noktasi-virgulune kadar biliyor, biz 1071’den oncesini bilmiyoruz. Hele alevileri asagilamak yok mu? Kendine yabancilasmis, kendini inkar eden ve batili turkologlar kadar dahi kendi kulturunu bilmeyen bir toplumuz…Pan-turkizm’le alakasi yok soylediklerimin, Anadolu’daki her etnik grubun kulturunu bilmeliyiz, bilmesine yardimci olmaliyiz.Gerci 1071 sonrasini da cok dogru bildigimiz soylenemez ama…

  1. Can dedi ki:

   Turkler şamanist olmadi hic bir donem bilginize:)

  2. ALP dedi ki:

   SEN KENDİNİ TANIDIN MI….TANISAYDIN İSLAM DİNİNDE NE MEZHEP NE TARİKAT NE DE SÜNNİ ALEVİLİK VARDIR….KENDİ KÜLTÜRÜNÜ BİLMEYE BİLİRSİN AMA BİLENLER ARAŞTIRIP ORTAYA KOYANLARI YADSIMAK YA DA GÖRMEZDEN GELME YERİNE ARAŞTIR BUL OKU ….BURADA BOŞ BOŞ KONUŞACAĞINA BİLGİ ÖĞREN

 5. ayşegül dedi ki:

  o zaman hiçden kutlamamalıyız, şirkin dimdik alası

 6. Hazal dedi ki:

  Eski Türkler deniyor ama bu inancın tam olarak hangi topluluk zamanında ortaya çıktığını ve o zamanki alfabeyi bilen var mı acaba

 7. Buket dedi ki:

  Daha dogrusu arastirmiyoruz

 8. Cengiz Büyükşahin dedi ki:

  Bayramımız KUT’LU olsun

 9. Osmanlı’dan başka tarih okumadıkki,Türklüğün,tarihini,kültürünü bilmiyoruz

  1. Taha Tiken dedi ki:

   Osmanlıdan başka Bütün tarihi öğrendik özellikle 10 senelik cumhuriyeti

   1. Kemal dedi ki:

    Sen öğrenemediysen biz ne yapalım! Biz Osmanlıyı da okuduk İnkılap tarihini de okuduk. Arkadaşın bahsettiği Öntürk tarihi. Sen de ki çip de bu kadar işte. Kusura bakma kapasiten 256 baytı geçmez!

BİR YORUM YAZ
bıçak satın al